Cyfryzacja w sektorze zdrowia: po e-zwolnieniach czas na e-skierowania

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 28 grudnia 2018 13:09

Od grudnia obowiązują zwolnienia chorobowe w formie elektronicznej, czyli e-ZLA. Na tym jednak nie koniec cyfryzacji w sektorze zdrowia. Już za dwa lata skierowania do specjalisty, szpitala albo na badanie tomografem komputerowym otrzymamy w formie elektronicznej.

Cyfryzacja w sektorze zdrowia: po e-zwolnieniach czas na e-skierowania
FOT. Shutterstock

Jeśli chodzi o e-skierowanie to wypisze go lekarz lub jego asystentka w internetowym Systemie Informacji Medycznej. Do pacjentów dotrze potwierdzenie skierowania w postaci SMS-a lub maila, będzie tam też nadany 40-cyfrowy kod. Starsze osoby, które nie korzystają z komórki i nie mają dostępu do poczty elektronicznej, otrzymają w poradni papierowy wydruk z kodem. Następnie pacjent sam wybierze przychodnię czy szpital i zapisze się do kolejki. W odpowiedzi dostanie informację - znów SMS-em lub mailem - z terminem wizyty. NFZ też nam o tym przypomni.

Listę świadczeń, na które będą wystawiane e-skierowania określi minister zdrowia. Mają być wśród nich skierowania do specjalisty, szpitala i na wybrane badania diagnostyczne, takie jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, badania z dziedziny medycynynuklearnej, endoskopia czy echokardiografia płodu. Natomiast na zwykłe badania laboratoryjne, takie jak morfologia krwi, nadal będziemy otrzymywać papierowe skierowania.

Pilotaż e-skierowań już się rozpoczął w Warszawie. Docelowo ma objąć 200 placówek. Od 2021 r. e-skierowania mają być już wszędzie obowiązkowe,

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum