Cyfryzacja, czyli czego w systemie ochrony zdrowia nie zrobimy już dziś na papierze

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 14 grudnia 2020 07:31

Digitalizacja sektora medycznego wkracza wszędzie tam, gdzie tradycyjny, papierowy zapis obecnie nie ma racji bytu. Czego więc już dziś w ochronie zdrowia nie da się zrobić bez rozwiązań cyfrowych? Na to pytanie odpowiada Andrzej Osuch, dyrektor ds. transformacji biznesowej w Lux Med Sp. z o.o.

Cyfryzacja, czyli czego w systemie ochrony zdrowia nie zrobimy już dziś na papierze
Andrzej Osuch, dyrektor ds. transformacji biznesowej w Lux Med Sp. z o.o.; FOT. PTWP

- Wydaje się, nie tradycyjna, papierowa forma nie jest już na rynku medycznym możliwa w działaniach o dużej skali. Przykładami są chociażby e-recepta oraz e-skierowanie, czyli rozwiązania z samego założenia stosowane w całym kraju. Po drugie, ogromna liczba operacji w dużych sieciowych podmiotach oraz konieczność szybkiego dostępu do dokumentacji medycznej warunkują korzystanie właściwie wyłączne z jej elektronicznej postaci - wymienia dyrektor Andrzej Osuch.

- Jednak konieczność stosowania przede wszystkim cyfrowych rozwiązań dotyczy również w coraz szerszym wymiarze także mniejszych podmiotów. Związane jest to z interoperacyjnością oraz potrzebą udostępniania dokumentacji medycznej w formie cyfrowej - zaznacza ekspert. I dodaje, że nawet, jeśli jesteśmy małą placówką, czy praktyką lekarską, to przecież funkcjonujemy jako uczestnicy pewnego ekosystemu związanego, między innymi z koniecznością wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej.

- Kolejnym przykładem obszaru, w którym papierowa forma nie ma już dziś racji bytu, jest telemedycyna. Bez elektronicznej postaci dokumentacji nie można efektywnie realizować usług z zastosowaniem rozwiązań telemedycznych - mówi Andrzej Osuch.

Wskazuje ponadto, że - z oczywistych względów - wyłącznie elektroniczna forma obejmuje wszelkie wirtualne przestrzenie służące do komunikowania się podmiotów leczniczych ze swoimi pacjentami: - Mam tu na myśli chociażby portale placówek medycznych, rozwiązania pozwalające na zdalną rezerwację terminu wizyty czy odbiory wyników badań - tłumaczy.

- Pamiętajmy również, że bez rozwiązań cyfrowych niemożliwy jest już rozwój badań naukowych w medycynie. Najbardziej wartościowe zasoby informacji w tym obszarze pochodzą z wysoko standaryzowanej e-dokumentacji medycznej i baz danych - podkreśla Andrzej Osuch.

Wypowiedź została zarejestrowana podczas Internetowego XVI Forum Rynku Zdrowia (19-20 października 2020 r.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum