Cyberterroryści mogą przejąć kontrolę nad pompą insulinową lub rozrusznikiem serca

Autor: onet.pl/Rynek Zdrowia • • 02 maja 2013 15:01

Od lat hakerzy udowadniają, że za pośrednictwem internetu można zabić człowieka. Istnieje na przykład możliwość przejęcia kontroli nad jego pompą insulinową lub rozrusznikiem serca.

Cyberterroryści mogą przejąć kontrolę nad pompą insulinową lub rozrusznikiem serca

Wiele urządzeń medycznych wykorzystuje moduły łączności bezprzewodowej, przez co staje się łatwym celem dla doświadczonego hakera. Aby nie dopuścić do tego, by elektronika ratujące ludzkie życie stała się jednocześnie zagrożeniem, Kongres Stanów Zjednoczonych zażądał od producentów wyjaśnień. W odpowiedzi firmy zobowiązały się opracować skuteczniejszą formę zabezpieczeń przed nieautoryzowanym dostępem.

Jay Radcliffe, amerykański specjalista ds. bezpieczeństwa komputerowego, na konferencji Black Hat w Las Vegas, zademonstrował jak łatwo dokonać takiego cyberataku. Znając numery seryjne pompy oraz posiadając odpowiednie oprogramowanie, Radcliffe zatrzymał pompę i pokazał jak ustawić śmiertelną dawkę. Wszystko to z odległości 10 metrów.

Barnaby Jack, znany w Stanach analityk bezpieczeństwa, oświadczył w BBC, że obecnie można przejąć kontrolę nad każdą pompą insulinową w promieniu 91 metrów. Nawet bez znajomości jej numeru identyfikacyjnego można zadysponować wprowadzenie 300 jednostek insuliny.

Więcej: onet.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum