Cyberbezpieczeństwo w szpitalach. Wnioski do końca listopada, wciąż są pieniądze

Autor: oprac. MP • Źródło: Radio 357/NFZ/Rynek Zdrowia18 listopada 2022 15:30

Do 30 listopada placówki medyczne mogą składać wnioski o dotację na podniesienie poziomu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Można otrzymać z Narodowego Funduszu Zdrowia do 900 tys. zł. - Do tej pory złożono 732 wnioski. Mamy do wydania jeszcze około 220-230 mln - mówi w rozmowie z Radiem 357 Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Cyberbezpieczeństwo w szpitalach. Wnioski do końca listopada, wciąż są pieniądze
Wojciech Andrusiewicz: mozna jeszcze składać wnioski o dotacje na cyberbezpieczeństwo. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
 • Nawet 900 tys. zł mogą otrzymać z NFZ placówki medyczne na podniesienie poziomu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych
 • W rozmowie z Radiem 357 rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz wylicza, że do tej pory (program trwa od czerwca) wpłynęły 732 wnioski o dofinansowanie na kwotę około 280 mln zł
 • - Niestety, nie wszystkie szpitale zgłaszają się do nas - przyznaje Andrusiewicz tłumacząc, że do wydania jest jeszcze około 220-230 mln
 • Wnioski o dofinansowanie można składać do 30 listopada, a dotacja obejmie wydatki poniesione od 29 kwietnia do 31 grudnia 2022 roku

Do 30 listopada umowy na dofinansowanie poprawy cyberbezpieczeństwa w szpitalach

Jeszcze do 30 listopada placówki medyczne mogą składać wnioski o dotację na podniesienie poziomu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Jak wylicza w rozmowie z Radiem 357 rzecznik Ministerstwa Zdrowia, do tej pory wpłynęły 732 takie wnioski.

- Na bieżąco wydatkujemy w tej chwili około 280 mln zł, a mamy do wydania jeszcze około 220-230 milinów. Niestety, nie wszystkie szpitale zgłaszają się do nas - przyznaje Wojciech Andrusiewicz.

- W zależności od wielkości kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, w celu zbudowania ochrony przed atakami hakerskimi, dla każdego szpitala jesteśmy w stanie wydatkować do 900 tys. zł - dodaje.

"Od marca 2020 w 13 proc. badanych placówek doszło do naruszenia bezpieczeństwa"

Rozgłośnia, powołując się na dane firmy zajmującej się usługami z zakresu bezpieczeństwa teleinformatycznego "Fortinet" wylicza, że od marca 2020 roku, czyli początku pandemii "do prób naruszenia bezpieczeństwa infrastruktury IT doszło w 13 proc. badanych placówek w ochronie zdrowia".

Ostatnim zaś głośnym cyberatakiem był przypadek Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Tuż po ataku w szpitalu zdecydowano się na wyłączenie wszystkich systemów, co mocno skomplikowało pracę placówki. Przy obsłudze pacjentów w wielu przypadkach musiano wrócić do tradycyjnego sposobu procedur "na papierze", a w skrajnych przypadkach odwoływano planowe badania czy zabiegi.

Choć do ataku doszło ponad dwa tygodnie temu, szpital wciąż odczuwa jego skutki. Jak wyjaśniał na antenie rzecznik placówki, wyłączone systemy sukcesywnie "stawiane są" od nowa i szpital wraca do normalnej działalności.

- Wszystkie zabiegi ratujące życie i zdrowie wykonywanie są bez wyjątku. Problem był i jeszcze może występować w przypadku planowanych świadczeń. Robimy wszystko, aby przyjmować jak najwięcej pacjentów, ale jeżeli jest jeszcze problem z dostępem do którychś z badań, to nie ma sensu narażać pacjentów na to, że będą przyjmowani do szpitala i nic z tej hospitalizacji nie wyniknie - tłumaczy Adam Czerwiński.

Dotacja na bezpieczeństwo teleinformatyczne z NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że wsparcie na podniesienie poziomu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych przeznaczone jest dla szpitali, które wykonują świadczenia w zakresach:

 • leczenie szpitalne,
 • rehabilitacja lecznicza,
 • lecznictwo uzdrowiskowe,
 • opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień.

Za otrzymaną dotację szpital może kupić i uruchomić:

 • urządzenia, oprogramowanie i usługi teleinformatyczne, które zapobiegają, wykrywają lub zwalczają cyberataki, np.:

- systemy do tworzenia kopii danych,

- systemy antywirusowe,

- systemy kontroli dostępu administracyjnego i zarządzania uprawnieniami,

- urządzenia i oprogramowanie zabezpieczające sieć (firewall),

- systemy zapewniające bezpieczeństwo poczty elektronicznej. 

 • urządzenia i oprogramowanie oraz wsparcie eksperckie dotyczące cyberbezpieczeństwa,
 • technologie, które ułatwiają precyzyjne monitorowanie bezpieczeństwa infrastruktury IT,
 • skany podatności, które pozwalają identyfikować zagrożenia we własnym środowisku IT,
 • opracowania wraz z przekazaniem praw autorskich dokumentacji systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji,
 • a także przeprowadzić szkolenia z cyberbezpieczeństwa dla kadry zarządzającej i pracowników.

Aby skorzystać z finansowania, należy do 30 listopada 2022 r. złożyć do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ wniosek o zawarcie umowy.

- Do wniosku koniecznie należy dołączyć raport z Systemu Statystyki Ochrony Zdrowia, który potwierdza wypełnienie ankiety badającej poziom bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Dotacja obejmie wydatki ponoszone od 29 kwietnia do 31 grudnia 2022 roku - podkreśla NFZ.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum