Cyberbezpieczeństwo w ochronie zdrowia. Rafał Dunal: finansowanie powinno być nieustanne
- Lepiej mieć rozwiązanie darmowe, niż nie mieć niczego. W momencie, kiedy są pieniądze, należy kupować oprogramowanie płatne - mówi w kontekście rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa w szpitalach Rafał Dunal, wiceprezes Polskiej Izby Informatyki Medycznej.

- Rafał Dunal był gościem debaty o cyberbezpieczeństwie medycznym podczas VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych
- W rozmowie z Rynkiem Zdrowia odniósł się m.in. do finansowania rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa informatycznego w placówkach ochrony zdrowia
- Ta cyberwojna trwa. Bez amunicji i finansowania tej amunicji niestety nie będziemy w stanie tego obronić - stwierdził
Czy rzeczywiście z cyberbezpieczeństwem jest tak źle?
- Bardzo często mówi się o tych udanych atakach, natomiast nie wspomina się praktycznie o tych - zakładam - setkach tysięcy, jak nie milionów, ataków odpartych. Codziennie każdy szpital jest atakowany wielokrotnie na różny sposób. Te ataki najczęściej nie dotyczą bezpośrednio systemów, które są dostarczane przez nas, producentów, z prostego względu: te systemy nie są znane hakerom, którzy najczęściej są spoza granic Polski - zauważa Rafał Dunal, wiceprezes Polskiej Izby Informatyki Medycznej i prezes spółki CloudiMed, dostawcy rozwiązań informatycznych dla instytucji sektora medycznego.
- Musimy mieć świadomość, że ataków będzie u nas coraz więcej - dlatego, że ta technologia się rozwija i kluczowe jest, żebyśmy mieli wystarczające fundusze na obronę przed nimi - mówi.
- Ta cyberwojna trwa - przyznaje Rafał Dunal. - Bez amunicji i finansowania tej amunicji niestety nie będziemy w stanie tego obronić.
Marcin Romanowski o diagnozowaniu pacjentów na odległość
Darmowe oprogramowanie też się sprawdza. Ale, jeśli są pieniądze, lepiej zapłacić
Są jednak programy na otwartej licencji. Czy one nie zaspokoją potrzeb placówek ochrony zdrowia?
- Rozwiązania opensourcowe są uznane na świecie, my też je stosujemy. Są uznane marki - i płatne, i opensourcowe. W tym przypadku zakładam, że dobór narzędzi powinien nastąpić w zależności - z jednej strony - od potrzeb, z drugiej strony od wielkości danej jednostki, a z trzeciej strony od kwestii posiadanego budżetu - wymienia.
- Lepiej mieć rozwiązanie darmowe, niż nie mieć niczego. W momencie, kiedy takie pieniądze są, należy kupować oprogramowanie płatne, jeżeli jest taka potrzeba, natomiast z jednym ogromnym zastrzeżeniem: trzeba przewidzieć koszty utrzymania tego typu rozwiązania - podkreśla Dunal.
Uzdrawianie systemu na XVIII Forum Rynku Zdrowia
Finansowanie powinno być stałe
Reprezentant Polskiej Izby Informatyki Medycznej odnosi się także do finansowania cyberbezpieczeństwa w szpitalach.
- Jest to tak naprawdę jednorazowa dotacja. W naszej ocenie powinien to być jednak stały proces. Finansowanie powinno być nieustanne - zauważa.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)