Cyberbezpieczeństwo, to jak "zabawa w policjantów i złodziei". W chmurze bezpieczniej

Autor: PW • Źródło: Rynek Zdrowia17 listopada 2022 10:20

Chmura daje możliwość szybkiego zastosowania najnowszych rozwiązań w zakresie cyberbezpieczeństwa. Możemy zatrudnić najlepszych informatyków, dzięki temu jednostki lecznicze korzystające z chmury nie muszą budować własnych kosztownych zespołów cyberbezpieczeństwa - twierdzi Jan Butkiewicz, zastępca dyrektora generalnego w pionie opieki zdrowotnej Asseco Poland SA, prezes zarządu Chmury dla Zdrowia.

Cyberbezpieczeństwo, to jak "zabawa w policjantów i złodziei". W chmurze bezpieczniej
Jan Butkiewicz, prezes zarządu Chmury dla Zdrowia. Fot. PTWP

 

W chmurze bezpieczniej

Zapewnienie cyberbezpieczeństwa to jak "zabawa w policjantów i złodziei" - ujmuje obrazowo kwestię bezpieczeństwa danych informatycznych Jan Butkiewicz, zastępca dyrektora generalnego w pionie opieki zdrowotnej Asseco Poland SA, prezes zarządu Chmury dla Zdrowia.

W walce z cyberprzestępcami usiłującymi wykraść dane widzi analogię do przeciwdziałania kradzieżom samochodów. Istnieją coraz lepsze zabezpieczenia przed atakami hakerskimi, ale i hakerzy doskonalą techniki.

- Kiedyś złodziej włamywał się do auta zbijając szybę, spinał kable i odjeżdżał. Potem pojawiały się rozwinięte zabezpieczenia jak immobilaizer, autoalarm, geolokalizacja, monitorowanie satelitarne, ale cały czas trwa wyścig na pomysły. Podobnie jest z cyberbezpieczeństwem - mówi.

Jak przekonuje Jan Butkiewicz, to rozwiązania chmurowe daje dzisiaj możliwość szybkiego zastosowania najnowszych i najlepszych rozwiązań w zakresie cyberbezpieczeństwa.

- Możemy zatrudnić najlepszych ludzi, dzięki temu jednostki lecznicze nie muszą budować kosztownych zespołów cyberbezpieczeństwa u siebie - przekonuje Jan Butkiewicz.

Za wyciek danych odpowiada firma prowadząca chmurę

- Chmura zapewnia bezpieczeństwo danych, czyli prawidłowość i skuteczność backupu. Bierzemy odpowiedzialność za przechowanie backupów z pięciu dni i możliwość dostępu do nich w razie awarii. Jeżeli nastąpi wyciek danych, to w oczywisty sposób jest za to odpowiedzialna firma prowadząca chmurę a nie jednostka lecznicza - zaznacza.

Chmura, oprócz tego, że skutecznie komunikuje się ze światem zewnętrznym, daje usługę SOK (security operation center). Przepływ danych jest nadzorowany non-stop. 

- Ważne jest również i to, że przy pewnej skali możemy implementować rozwiązania, które często są drogie w jednostkowych instalacjach.

W przypadku chmury po każdym znaczącym wydaniu aplikacji przeprowadzamy testy bezpieczeństwa. Wynajmujemy zewnętrzną firmę, która przeprowadza atak na naszą instalację. Bada wszelkiego typu podatności, zagrożenia i dzięki temu możemy twierdzić, że nasza instalacja, czyli nasi klienci są maksymalnie bezpieczni - mówi dyr. Jan Butkiewicz.

Wypowiedź została zarejestrowana podczas XVIII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 24-25 października 2022 r.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum