Coraz więcej placówek wystawia e-recepty. Dołączył do nich Nowy Szpital w Świeciu

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 26 lipca 2019 12:55

Nowy Szpital w Świeciu dołączył do grupy placówek medycznych, które wystawiają swoim pacjentom e-recepty. Do końca roku, zgodnie z ustawą, tradycyjne recepty mają już całkowicie zostać zastąpione receptami elektronicznymi.

Coraz więcej placówek wystawia e-recepty. Dołączył do nich Nowy Szpital w Świeciu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pierwsze e-recepty otrzymali w regionie pacjenci nocnej opieki zdrowotnej w Świeciu, poradni lekarza rodzinnego w Pruszczu i Serocku oraz niektórych przyszpitalnych poradni specjalistycznych - informuje Gazeta Pomorska.

O obowiązku przechodzenia na e-recepty przypomina NFZ, który informuje na swoich stronach internetowych, że od stycznia 2020 roku, poza wskazanymi w przepisach wyjątkami, w obiegu mają pozostać wyłącznie recepty wystawione w postaci elektronicznej.

Ponieważ czasu pozostało coraz mniej, NFZ zachęca do podłączenia się do systemu P1 (e-zdrowia) oraz rozpoczęcia wystawiania e-recept pacjentom. Tak zrobił Nowy Szpital w Świeciu. Na razie tylko kilku lekarzy wystawia e-recepty. Kolejni uczą się, jak to robić.

Elektroniczna wersja recepty uznawana jest za jeden z najbardziej wyczekiwanych elementów zinformatyzowanej ochrony zdrowia. Fizycznie niewiele różni się od tradycyjnej recepty. Po prostu na e-recepcie nie ma podpisu lekarza tylko kod kreskowy, w którym zawarty jest automatycznie jakby podpis elektroniczny lekarza.

Papierowe recepty mają kody kreskowe, ale każda musi być fizycznie podpisana przez lekarza. Nowa e-recepta jest przekazywana pacjentowi poprzez e-maila, SMS lub jako wydruk informacyjny.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum