Coraz więcej lekarzy stosuje elektroniczną formę zwolnień

Autor: Infor.pl/Rynek Zdrowia • • 21 maja 2018 21:26

O ile pod koniec grudnia 2017 roku elektroniczną formę wystawiania zaświadczeń lekarskich stosowało tylko 3 proc. lekarzy, o tyle według danych na koniec marca br. ich odsetek wyniosił już ok. 25%. Co ważne, w wersji elektronicznej jest już wystawianych 16,69% zaświadczeń lekarskich - podaje serwis Infor.pl.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Jak zauważa wiceminister w MRPiPS Marcin Zieleniecki, jest to efekt bardzo intensywnej, wytężonej pracy, którą wykonał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi m.in. o udostępnienie lekarzom systemu ZUS, który zawiera dane pacjenta, jego pracodawców (płatników składek) oraz członków rodziny. Po wpisaniu numeru PESEL pacjenta pozostałe dane identyfikacyjne zapisują się w e-ZLA automatycznie.

E-zwolnienie, które wystawia lekarz, automatycznie trafia do systemu ZUS i jest w nim zapisane. Gdy lekarz wystawi e-ZLA, każdy pracodawca posiadający profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS będzie miał niemal natychmiastową wiedzę o zwolnieniu wystawionym pracownikowi. Nie musi już więc - jak przy tradycyjnej formie - sprawdzać, czy pracownik dostarczył zwolnienie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania ani przekazywać elektronicznego zwolnienia lekarskiego do ZUS nawet wtedy, gdy płatnikiem zasiłków jest ZUS.

Przypomnijmy, że po 1 grudnia 2018 r. e-zwolnienia będą jedyną formą zaświadczeń o niezdolności do pracy.

Więcej:infor.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum