Cieszyński: w pilotażu e-recepty nie tylko Siedlce i Skierniewice, dołączy Krynica Górska

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 lipca 2018 20:10

Trwa pilotaż e-recepty w Siedlcach i Skierniewicach; ministerstwo zdrowia chce go rozszerzyć także o Krynicę Górską - poinformował w środę (4 lipca) wiceszef tego resortu Janusz Cieszyński.

Cieszyński: w pilotażu e-recepty nie tylko Siedlce i Skierniewice, dołączy Krynica Górska. Fot. Archiwum

Ministerstwo Zdrowia ocenia, że nowa forma wystawiania i realizowania recept (dostępna w wybranych placówkach w ramach pilotażu od maja br.) przynosi wiele korzyści pacjentom. Elektronicznej recepty pacjent nie zgubi ani nie zniszczy. Gdy któregoś z przepisanych leków nie znajdzie w jednej aptece, bez problemu wykupi go w innej - bez konieczności sporządzenia odpisu przez farmaceutę. MZ wskazuje też, że zniknie problem nieczytelnych recept.

E-recepta ma oszczędzać czas pacjentów, szczególnie przewlekle chorych, cyklicznie zgłaszających się do lekarzy z prośbą o wypisanie kolejnej recepty na stale przyjmowane leki. Pacjent, który będzie konsultował się z lekarzem telemedycznie, otrzyma e-receptę od razu - bez konieczności osobistego jej odbioru. Wystawianie elektronicznych recept ma pozwolić lekarzowi oszczędzić czas, a możliwość śledzenia historii przepisanych leków - lepiej monitorować terapię, zapobiegać polipragmazji (przyjmowaniu bardzo wielu leków) i interakcjom międzylekowym.

Od maja e-recepty są wydawane w ramach programu pilotażowego w sześciu placówkach - czterech w Siedlcach i dwóch w Skierniewicach. - Myślę, że mogę zdradzić, że rozmawiamy z kolejnym miastem - z Krynicą Górską; planujemy rozszerzyć zakres pilotażu. Chcielibyśmy, aby ruszył tam we wrześniu, ale rozmowy na ten temat dopiero się rozpoczęły. Najważniejszy jest spokój, czekamy, jaka jest gotowość aptek i świadczeniodawców - powiedział w środę Cieszyński.

Pytany o pierwsze tygodnie realizacji pilotażu, wiceminister ocenił, że "wygląda to obiecująco".

- Mamy stały przyrost wystawionych i zrealizowanych recept. To jest to, na co liczyliśmy. Nie wszystko idzie różowo, ale problemy i wyzwania, które się pojawiają, udaje nam się na bieżąco rozwiązywać i wyciągać wnioski, które przydadzą się, kiedy rozwiązania będą obowiązkowe i będą działać w całej Polsce" - powiedział. Dodał, że problemy, jak to bywa z programami informatycznymi, pojawiają się na styku różnych systemów. Dlatego robimy pilotaż i zaczynamy od rozwiązania na niewielką skale - wskazał.

Cieszyński podał, że w ramach pilotażu e-recepty wystawia 27 lekarzy z około 150, którzy mają taką możliwość. Rekordzista wystawił dotychczas ponad 300 e-recept. Wiceminister podał, że zrealizowano ponad 1,1 tys. recept elektronicznych.

Pilotaż e-recept formalnie ruszył w lutym br. W kwietniu podłączono do systemu wybrane apteki i placówki medyczne, a w maju wystawiono pierwsze e-recepty. Jesienią planowane jest wdrażanie kolejnych aptek, przychodni i szpitali oraz wypracowanie docelowego rozwiązania ogólnopolskiego. Od stycznia 2020 r. recepty maja być obowiązkowo wystawiane w postaci elektronicznej. Według MZ doświadczenia innych krajów pokazują, że wprowadzenie elektronicznych recept przynosi oszczędności dzięki zmniejszeniu liczby pomyłek, podniesieniu bezpieczeństwa pacjentów, ograniczeniu biurokracji i uszczelnieniu obrotu lekami.

Katarzyna Lechowicz-Dyl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum