Cieszyński: przetestujemy e-recepty na wypadek awarii

Autor: DK/Rynek Zdrowia • • 19 marca 2018 17:24

Od połowy lutego trwa pilotaż e-recepty w Siedlcach i Skierniewicach. Jesteśmy na już na zaawansowanym etapie podpisywania umów z aptekami i placówkami medycznymi - poinformował w poniedziałek (19 marca) wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Do końca 2018 r. zrealizowanie recepty elektronicznej ma być możliwe w każdej aptece w Polsce. Fot. archiwum

Wiceminister podał na konferencji w Warszawie, że aktualnie podpisane są porozumienia z prawie wszystkimi aptekami z Siedlec (34 na 35),  a co więcej 5 dodatkowych aptek z powiatu siedleckiego tak bardzo było tym zainteresowanych, że zdecydowało się dołączyć.

W Skierniewicach do tej pory przystąpiło do pilotażu 8 z 23 aptek. Z kolejnymi 6 aptekami, które wyraziły chęć przystąpienia do pilotażu, będą podpisywane umowy w najbliższych dniach. Z pozostałymi aptekami wkrótce będą toczone rozmowy.

MZ zakłada, że pierwsza grupa 200 pacjentów, dla której będą wystawiane e-recepty zostanie włączona do pilotażu na początku maja.

- Do końca tego roku zgodnie z ustawą o systemie informacji w ochronie zdrowia musimy wprowadzić możliwość realizowania recept elektronicznych w każdej aptece w Polsce - przypomina Janusz Cieszyński. Natomiast od 1 stycznia 2020 r. elektroniczne recepty mają być już wystawiane w każdym gabinecie medycznym.

Czy system będzie stabilny?  - Recept w Polsce wystawia się około 250 mln rocznie, to po prostu musi działać. Będziemy mieli cały zestaw procedur na wypadek braku prądu, zasilania, braku dostępu do internetu i wszystkich takich losowych wypadków - podkreśla wiceminister.

- W ramach pilotażu przećwiczymy te scenariusze na wypadek awarii w trakcie testowego dnia, kiedy system się "zepsuje" - dodaje.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum