Cieszyński: najstarszy polski pacjent, który otrzymał e-receptę, ma 99 lat

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 22 maja 2019 17:17

- Od 1 stycznia tego roku w każdej aptece można realizować e-recepty. Pracujemy nad tym, aby do końca 2019 r. można było je wystawić we wszystkich gabinetach lekarskich - mówił w środę (22 maja) wiceminister zdrowia, Janusz Cieszyński na spotkaniu z dziennikarzami w Katowicach.

Cieszyński: najstarszy polski pacjent, który otrzymał e-receptę, ma 99 lat
Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia; FOT. PTWP

Wiceszef resortu zdrowia przypomniał, że w całej Polsce wystawiono dotychczas 1,3 mln elektronicznych recept. W województwie śląskim ten proces dopiero rusza, na razie wystawiono tu ponad 17 tys. e-recept. - Dzisiaj (22 maja - red). spotykam się w tej sprawie m.in. ze środowiskiem lekarskim z woj. śląskiego - mówił  Janusz Cieszyński.

Dodał, że takie spotkania odbędą się we wszystkich województwach, aby od 1 stycznia 2020 roku, od kiedy elektroniczna recepta stanie się obowiązującym standardem, nie było z tym żadnych problemów. Podał również, że obecnie techniczną możliwość wystawiania e-recept ma około 600 placówek medycznych w całym kraju, w tym 50 w woj. śląskim.

Cieszyński przyznał, że nie zna jeszcze dokładnie przyczyn, dla których na Śląsku wystawianych jest na razie mniej recept "niż byśmy oczekiwali", jednak jest przekonany, że ta kwestia zostanie wyjaśniona na środowym spotkaniu.

- Otrzymałem natomiast zapewnienie ze strony samorządu województwa śląskiego, że wszystkie tzw. szpitale marszałkowskie w tym regionie rozpoczynają już intensywne prace nad wdrażaniem e-recepty w tych jednostkach - stwierdził Cieszyński.

Zwrócił uwagę, że wprowadzania e-recept nie ograniczają żadne bariery związane z wiekiem: - Najstarszy lekarz w woj. śląskim, który wystawił e-receptę, ma 80 lat, natomiast najstarszy pacjent, który otrzymał w Polsce elektroniczną receptę liczy sobie 99 lat. E-recepty wdrażamy stopniowo i płynnie, umożliwiając na przykład przekazanie każdemu zainteresowanemu wydruku z informacją o treści recepty, przy czym - co bardzo ważne - wszystkie dane z e-recepty zostają w systemie i są dostępne dla lekarza i farmaceuty - podkreślał wiceminister zdrowia.

Przypomniał, że osoby, które mają profil zaufany (można go uzyskać np. poprzez bankowość internetową w niektórych bankach współpracujących w tym zakresie z Ministerstwem Cyfryzacji), mają możliwość poznać treść oraz historię swoich recept, zakładając Internetowe Konto Pacjenta. IKP jest dostępne dla każdego pod adresem https://pacjent.gov.pl/.

- Od niedawna profil zaufany można potwierdzać także w wojewódzkich oddziałach NFZ, posiadających już w nowych, ulepszonych salach obsługi pacjenta, przygotowane punkty służące potwierdzaniu takiego profilu - informował.

Janusz Cieszyński podał, że każdego tygodnia na Internetowych Kontach Pacjenta zapisywanych jest się około 10-11 milionów rekordów, dotyczących m.in. leków wydanych w polskich aptekach na podstawie recept - zarówno elektronicznych, jak i papierowych.

- Liczymy na to, że wraz z rozpowszechnieniem e-recepty, tych danych będzie coraz więcej. Wkrótce IKP będą zasilane także informacjami pochodzącymi, między innymi z e-skierowań oraz z elektronicznej dokumentacji medycznej - powiedział wiceminister zdrowia. Poinformował, że obecnie Internetowe Konto Pacjenta posiada w Polsce ok. 100 tysięcy osób.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum