Cieszyński: 9 na 10 lekarzy wskazuje na tę korzyść z cyfryzacji w ochronie zdrowia

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 25 kwietnia 2019 08:07

Z rozmów z lekarzami wynika, że największą ich potrzebą jest komunikacja za pomocą narzędzi teleinformatycznych z innym lekarzem. 9 na 10 lekarzy widzi korzyści z systemowego wprowadzenia cyfryzacji w ochronie zdrowia - powiedział wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński w środę (24 kwietnia) podczas posiedzenie parlamentarnego zespołu ds. cyfryzacji szpitali i placówek medycznych.

Cieszyński: 9 na 10 lekarzy wskazuje na tę korzyść z cyfryzacji w ochronie zdrowia
Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, odpowiedzialny za informatyzację w ochronie zdrowia. Fot. PTWP

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński mówiąc o stanie cyfryzacji służby zdrowia w Polsce wskazał na możliwości jakie już daje i da w przyszłości w tym obszarze tzw. analiza predykcyjna. - Tak określamy wszystkie techniki, które pozwalają w oparciu o analizę zbiorów danych wysnuwać wnioski na przyszłość - wyjaśniał.

- To co robimy w zakresie cyfryzacji teraz w Polsce to właśnie budowa fundamentu danych pod to, aby mechanizmy predykcyjne stosować. Pierwsze analityczne zastosowania danych, którymi dysponujemy, już mamy - mówił minister Cieszyński.

Jako przykład podał analizę danych spływających z aptek, dotyczących logowania się farmaceutów do systemu. W oparciu o analizę wskazano 1 procent aptek, co do których było podejrzenie nieprawidłowości. Na podstawie tego typowania wojewódzcy inspektorzy farmaceutyczni przeprowadzili kontrole, które potwierdziły nieprawidłowości w 50 proc. przypadków.

- 50 proc. skuteczności to bardzo dobry wynik, a było to pierwsze takie typowanie tego rodzaju. To konkret, ale są także skutki dalej idące. W kilka dni po tym, jak poinformowaliśmy o wynikach tej kontroli w mediach, liczba osób, które logują się w aptekach wzrosła o 2 tys. Widać więc, że obok analizy predykcyjnej mamy też analizę prewencyjną - mówił wiceminister.

Wiceminister wskazał też, że cyfryzacja nie służy tylko regulatorowi ochrony zdrowia, ale także samym pacjentom i lekarzom. Jak podkreślał, z rozmów z lekarzami wynika, że największą ich potrzebą jest nie tyle komunikacja z pacjentem za pomocą narzędzi teleinformatycznych, co z drugim lekarzem. To potrzeba wymiany dokumentów, wymiany fachowej, specjalistycznej porady.

- To właśnie, obok komunikacji z pacjentem jest przyszłość. 9 na 10 lekarzy widzi korzyści z wprowadzenia tych technologii - podkreślał Cieszyński.

Wiceminister przedstawił też przegląd projektów wprowadzanych w życie. Wśród nich system e-recept, z którego z dnia na dzień korzysta coraz więcej podmiotów. Według szacunków do końca kwietnia około 500 podmiotów takie elektroniczne recepty będzie wystawiać.

- Wśród nich są duże podmioty, które wystawiają znaczny wolumen e-recept. Dwucyfrowe wzrosty z tygodnia na tydzień, jeśli chodzi o wskaźnik procentowy, pozwalają nam wierzyć, że w tym tempie będziemy w stanie osiągnąć cel, jakim jest wprowadzenie tego rozwiązania w stu procentach pod koniec tego roku. Oczywiście z zachowaniem możliwości korzystania z papierowej ich postaci - podkreślał wiceminister.

Jak tłumaczył wszystkie systemy mają inną specyfikę wdrażania. Naturalnym było to, że rozpoczęto od najprostszego e-ZLA. Wskazał także, że po wprowadzeniu tego systemu liczba zwolnień lekarskich spadła o kilka procent i jak przekonywał, informatyzacja miała na to wpływ.

Odpowiadając na pytanie ile programów informatycznych jest wprowadzanych i kogo obejmują minister Cieszyński wyjaśniał: - Każdy podmiot leczniczy w Polsce w jakiś sposób jest zinformatyzowany, chociażby na potrzeby rozliczeń z Funduszem podstawowy poziom informatyzacji trzeba mieć. Dążymy do tego by ten poziom rósł, poprzez między innymi programy wspierania informatyzacji.

- Pod koniec ubiegłego roku do kilku tysięcy podmiotów świadczących usługi z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej trafiły środki na dofinansowanie zakupu oprogramowania i sprzętu. W tym roku także chcemy dofinansować zakup oprogramowania w ramach wyposażania placówek w niezbędne moduły do wystawiania e-recept i e-skierowań. Liczymy na to, że te środki pozwolą na to, aby te placówki, które jeszcze się nie zdecydowały dołączyć do e-rozwiązań, zrobiły ten krok - podsumował minister Cieszyński.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum