Cieszyn: Szpital Śląski w pełni zinformatyzowany

Autor: jjx/Rynek Zdrowia • • 02 lipca 2015 13:16

Ponad 3,5 km światłowodów, 127 komputerów, 136 skanerów, drukarek i czytników kodów kreskowych oraz wdrożenie systemu zdalnej diagnostyki i konsultacji medycznych - to w skrócie opisany efekt informatyzacji Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Cieszyn: Szpital Śląski w pełni zinformatyzowany
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Informatyzacja szpitala trwająca od lipca 2014 roku to inwestycja o wartości 4 mln 346 tys., w tym dofinansowanie przez starostwo - 326 tys. zł.

- W szpitalu z powodzeniem wykorzystujemy rozwiązania najnowszej technologii i telemedycyny - mówi Czesław Płygawko, dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Planowane są kolejne projekty. - Prowadzimy rozmowy o rozbudowie jednego z pawilonów, a w przyszłości zrealizowana zostanie budowa lądowiska - przekazał Janusz Król, starosta powiatu cieszyńskiego.

Realizacja projektu informatyzacji nie zakłóciła bieżącej działalności szpitala i opieki nad pacjentami. Z jej efektów skorzystają wszyscy leczeni.

Dorośli będą mogli rejestrować się do lekarzy przez internet, korzystać z bezprzewodowego internetu na terenie szpitala czy infokiosków ułatwiających poruszanie się po obiekcie.

- Najmłodszych pacjentów cieszą już wielkoformatowe ekrany z darmowymi aplikacjami do zabawy, a w szpitalnym oddziale ratunkowym dzieci mogą oglądać bajki z wytwórni filmów w Bielsku-Białej – wylicza Krzysztof Kudzia, koordynator projektu informatyzacji.

Ogólnodostępne wi-fi umożliwi też pacjentom przebywającym na oddziałach zamkniętych kontakt ze swoimi rodzinami.

- Wprowadzone rozwiązania ułatwią też identyfikowanie pacjentów i wyeliminowana zostanie konieczność wielokrotnego ewidencjonowania ich danych podczas pobytu w szpitalu. Co ważne wszystkie dane są odpowiednio zabezpieczone i archiwizowane - podsumował dr Jerzy Zientek, pełnomocnik ds. medycznych.

Szpital Śląski w Cieszynie został wybrany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji do współpracy przy wycenianiu procedur medycznych w skali kraju.

- Dzięki informatyzacji możliwa będzie kontynuacja tej współpracy w zakresie wszystkich świadczeń medycznych realizowanych w naszym szpitalu. Bez informatyzacji tak szeroka współpraca byłaby niemożliwa - przekazał dyrektor Czesław Płygawko.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum