Chmura obliczeniowa też do wykorzystania w informatyzacji sektora zdrowotnego
W styczniu 2012 roku wejdzie w życie Ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia, która w dużej mierze wpłynie na większość wykonywanych procedur. Jedną z metod pozwalającą lepiej korzystać z informatycznych zasobów jest cloud computing, czyli tzw. chmura obliczeniowa.

Co to takiego? Tłumaczy Ewa Zborowska, analityk IDC Polska: - Określamy to jako model dostarczania rozwiązań IT, który powinien spełniać trzy warunki: wykorzystywać sieć Internet, oferować klientom możliwość samodzielnego definiowania zasobów, z których chcą korzystać oraz pozwalać na płatność uwzględniającą zużycie zasobów.
Podkreśla, że usługi w modelu cloud computing mają wiele do zaoferowania ochronie zdrowie. Umożliwiają m.in. swobodny przepływ danych, przyspieszając w rezultacie procesy diagnozowania chorób, np. dzięki szybszemu dotarciu pacjenta do lekarza specjalisty, poprzez stałą weryfikacje kolejek.
Z badań przeprowadzonych przez firmę IDC na rynku Ameryki Północnej, wynika, że aż 32,5 proc. organizacji zajmujących się opieką zdrowotną dostrzega potencjał rozwoju w cloud computingu. Dla porównania, tę opinię podziela zaledwie 23,6 proc. firm z pozostałych branż.
Zmiany ustawowe, które wejdą w życie od 2012 roku, mają ułatwić funkcjonowanie pacjenta w systemie zdrowotnym, a także pomóc służbie zdrowia gromadzić potrzebne dane, w sposób szybki i kompleksowy. Zostanie utworzona m.in. platforma internetowa SIM (System Informacji Medycznej), na której udostępnione zostaną usługi i zasoby cyfrowej rejestracji medycznej.
Poza tym pacjenci będą mogli umówić się na wizytę przez internet i monitorować online swój statusu w kolejce do lekarza. Oprócz tego lekarz będzie wystawiał chorym e-recepty i e-skierowania. We wprowadzonym systemie będą przetwarzane takie dane pacjentów jak: imiona i nazwiska, płeć, obywatelstwo, numer PESEL, a nawet stan cywilny. Dostępne będą również dane dotyczące szpitali i lekarzy.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)