CSIOZ: nie ma mowy o zwrocie unijnych dotacji na projekty informatyczne
Nie ma mowy o zwrocie jakiejkolwiek kwoty do Unii Europejskiej - zapewnił Damian Marciniak, dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, który uczestniczył w czwartek (22 października) w sesji nt. technologii teleinformacyjnych w ochronie zdrowia, zorganizowanej w Warszawie ramach XI Forum Rynku Zdrowia.

- Nie ma mowy zwrocie dotacji europejskiej. Całe działanie CSIOZ i kontrola MZ w tym zakresie miały na celu urealnienie harmonogramu uzgodnionego z Komisją Europejską. Najistotniejsze, że pracujemy nad zmianą systemu finansowania. Na całość projektu jesteśmy gotowi wydatkować 600 mln zł, jako kwotę zakwalifikowaną po stronie wydatków budżetu państwa - mówił Damian Marciniak odnosząc się do obaw związanych z terminową realizacją Projektu P-1.
P-1 to sztandarowy projekt w zakresie informatyzacji ochrony zdrowia. Jego trzon stanowi Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych. Jest największym zadaniem realizowanym w ramach Programu Informatyzacji Ochrony Zdrowia. Projekt współfinansowany jest z funduszy europejskich, a jego wartość to blisko 89 mln złotych.
Głównym celem budowy elektronicznej platformy usług publicznych w zakresie ochrony zdrowia jest umożliwienie organom administracji publicznej, podmiotom leczniczym, aptekom i praktykom lekarskim, jak również obywatelom, gromadzenie, analizę i udostępnianie informacji o zdarzeniach medycznych.
Projekt P1 stworzy platformę, która udostępni szereg usług elektronicznych takich, jak: Internetowe Konto Pacjenta, Elektroniczną Receptę, Skierowanie, Zlecenie oraz udostępni Portal informacyjny e-Zdrowie.
- Rozumiem oczekiwania opinii publicznej dotyczące P-1 - zastrzegł dyrektor Marciniak i zapewnił: - Chcemy na bieżąco informować o postępach prac. Od sierpnia trwa intensywna praca nad urealnieniem harmonogramu prac związanych z P-1. Chodzi m.in. o zabezpieczanie interesu zamawiającego (rozwiązania informatyczne) i o to, by system - największy w Polsce projekt w zakresie ochrony zdrowia - od początku był w pełni funkcjonalny i kompletny.
Dodał, że ponieważ przedsięwzięcie to finansowane jest z funduszy europejskich, konieczne jest spełnienie wskaźników rezultatu projektu. Wyjaśnił, że w tym roku realnie jest produkcyjne uruchomienie niektórych elementów systemu. Natomiast w przyszłym roku uruchomione zostaną pozostałe elementy: e-recepta (koniec II kwartał 2016 r.), e-skierowanie i e-zlecenia (do końca 2016 r.).
Damian Marciniak zadeklarował, że Internetowe Konto Pacjenta zostanie uruchomione do końca 2015 r.
Anna Kister, dyrektor Departamentu Infrastruktury i e-Zdrowia, nowej komórki w ramach Ministerstwa Zdrowia, wyjaśniła, że kierownictwo resortu widzi olbrzymi potencjał w obszarze e-zdrowia: - Chcemy być w pełni regulatorem tego obszaru i wspierać rozwój e-Zdrowia w Polsce.
Przypomniała, że nowelizacja ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia czeka na podpis prezydenta. Porusza szerokie spektrum zagadnień (liczy 300 stron), w tym z zakresu telemedycyny. Stworzy ona prawne ramy dla funkcjonowania Projektu P-1 i elektronicznej dokumentacji medycznej. Poruszyła również kwestię bezpieczeństwa danych medycznych. Będą mogły być udostępniane za zgodą pacjenta.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)