CSIOZ: e-usługi w zdrowiu coraz popularniejsze
Z danych Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia wynika, że wyraźnie rośnie popularność rozwiązań e-zdrowia. Pacjenci chętnie wybierają e-recepty ze względu na udogodnienia - m.in. możliwość wykupienia leku w różnych aptekach, bez konieczności posiadania recepty przy sobie.

Bartłomiej Wnuk, Dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia w trakcie XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy podkreślał, że od stycznia 2020 roku wejdzie ustawowy obowiązek wystawiania e-recept we wszystkich podmiotach leczniczych. Tych obecnie podłączonych do systemu jest blisko 6 tysięcy. Ponad połowa z nich wystawia regularnie e-recepty.
Do pacjentów trafiło dotąd ponad 6,5 miliona e-recept.
Bartłomiej Wnuk wskazywał na duży wzrost popularności wśród pacjentów rozwiązań e-zdrowia.
- Z informacji, które do nas napływają wynika, że pacjenci prosząc o e-recepty sami wskazują na związane z nimi udogodnienia: możliwość wykupienia leku w różnych aptekach bez konieczności posiadania dokumentu recepty przy sobie, czy brak konieczności pojawiania się u lekarza gdy dany lek przyjmują regularnie. Możemy bowiem wtedy zadzwonić do przychodni i poprosić o wystawienie e-recepty - tłumaczył.
Kolejna usługa systemu e-zdrowie (P1) - elektroniczne skierowanie - jest obecnie w fazie pilotażu, ale i tutaj wzrost popularności tego rozwiązania jest widoczny.
- Dzięki zmianom ustawowym, od września rozpocznie się wdrażanie funkcjonalności - wydruku informacyjnego e-skierowania. Pracujemy nad tym i widzimy, że to zainteresowanie jest z dnia na dzień coraz większe - mówił szef CSIOZ. Jak dodał e-skierowanie będzie można wykorzystywać również w tych podmiotach, które nie są jeszcze podłączone do systemu.
Wskazał również, że w październiku CSIOZ - dzięki przeprowadzonej ankiecie - uzyska informację na temat skali poprawy informatyzacji w porównaniu z ubiegłym rokiem.
- Ważne jest to, że na poziomie lokalnym, by wystawić e-zwolnienie, e-receptę czy e-skierowanie nie są potrzebne bardzo zaawansowane systemy. - To są raczej podstawowe rozwiązania z dostępem do internetu. One wystarczą do tego by móc korzystać z systemów centralnych - podkreślił.
Więcej: csioz.gov.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)