CSIOZ: dzięki informatyzacji będziemy wiedzieli więcej o zdarzeniach medycznych

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 10 listopada 2009 14:00

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia ogłosiło przetarg na zaprojektowanie, wytworzenie i wdrożenie elektronicznej platformy gromadzenia, analizy i udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych. To start programu informatyzacji ochrony zdrowia.

Jak poinformował portal rynekzdrowia.pl Grzegorz Furgał z CSIOZ, prototyp, o którym mowa w zamówieniu przetargowym, będzie gotowy prawdopodobnie w pierwszym półroczu 2010 r.

System będzie narzędziem do różnych zadań analitycznych.

– Będzie zbierał i magazynował dane statystyczne z różnych rejestrów medycznych np. dane statystyczne z NFZ, które będą opracowywane m.in. na potrzeby Ministerstwa Zdrowia oraz do celów naukowych – tłumaczy nam Grzegorz Furgał.

Jak mówi nasz rozmówca, system będzie miał dwie grupy użytkowników, z których każda będzie miała inny rodzaj dostępu do magazynowanych przez niego danych.

Tzw. użytkownicy pasywni czyli np. dziennikarze będą mieli dostęp do gotowych raportów, natomiast analitycy, czyli użytkownicy aktywni, będą mieli wgląd w szczegółowe dane statystyczne.

– Kiedy system zostanie już wprowadzony będzie można np. dowiedzieć się ile osób w danym czasie chorowało na jakieś schorzenie – mówi Furgał.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum