CSIOZ: Internetowe Konto Pacjenta ruszy w 2014 r.

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 marca 2014 14:07

Jeszcze w tym roku gotowe do uruchomienia będą niektóre elementy systemu elektronicznej informacji medycznej, tj. Internetowe Konto Pacjenta i e-zlecenie. E-recepta i e-skierowanie mogą być uruchomione na początku 2015 r. - zapewnia Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

O stopniu zaawansowania prac nad wdrożeniem projektu elektronicznej platformy informacji, tzw. P1, na czwartkowym spotkaniu prasowym poinformował dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia Marcin Kędzierski.W ramach projektu P1 uruchomiona ma zostać e-recepta, e-skierowanie, e-zlecenie na zaopatrzenie, portal internetowy e-zdrowie i Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

Zastępca kierownika projektu P1 Paweł Pierzchała zaznaczył, że to, kiedy faktycznie elektroniczna platforma zostanie uruchomiona, zależy od tempa przebiegu prac legislacyjnych.

- Zamierzamy to rozwiązanie włączyć w momencie, kiedy dostosowany będzie stan prawny. Część funkcjonalności zaczniemy włączać pod koniec tego roku. Jeżeli prawo nadąży, to z początkiem 2015 r. uruchomione zostaną kolejne funkcjonalności, tak aby w 2015 r. wszystkie elektroniczne usługi były dostępne - wyjaśnił.

Kędzierski zaznaczył, że korzystanie przez pacjentów z elektronicznych usług P1 będzie dobrowolne, co ma szczególne znaczenie dla seniorów, którzy obecnie w większości nie korzystają z internetu. Każdy pacjent na własne życzenie nadal będzie mógł korzystać z usług medycznych w taki sposób, jak do tej pory.

Osoby niekorzystające z nowych technologii, które będą chciały sięgnąć po udogodnienia elektronicznej platformy, będą mogły upoważnić np. młodszego członka rodziny, by to on w ich imieniu obsługiwał ich IKP.

Pacjent, który będzie korzystał z elektronicznej platformy, otrzyma kod recepty - na konto poczty elektronicznej lub sms. Kod ten poda w aptece i na tej podstawie recepta zostanie zrealizowana.

- Dla tych, którzy nie mają telefonów i IKP, nic się nie zmieni. Zostanie dla nich przygotowany wydruk informacyjny, który będzie bardzo podobny do dzisiejszej recepty - z podstawowymi informacjami o lekach i dawkowaniu. Ponadto, będzie tam kod kreskowy, z którym pacjent pójdzie do apteki - dodał Pierzchała.

W Polsce z internetu korzysta 17 proc. osób powyżej 60. roku życia. Według prognoz Eurostatu odsetek ten będzie się jednak zwiększał - w 2020 r. ma to być 25 proc.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum