Bydgoszcz: pilotażowy program informatyczny w szpitalu im. Biziela

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 kwietnia 2011 17:44

Pilotażowy program budowy bazy danych o polskich pacjentach rozpoczął się w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. Jana Biziela w Bydgoszczy. Jeśli system sprawdzi się, zostanie wdrożony w całym kraju.

Bydgoszcz: pilotażowy program informatyczny w szpitalu im. Biziela

– Od 2-3 lat prowadzimy prace rozwojowe nad wewnętrznym systemem, w którym lekarz ma w jednym miejscu dostęp do danych laboratoryjnych, rentgenowskich, bakteriologicznych i mikrobiologicznych. Dzięki temu pacjent nie musi biegać z wynikami badań, bo lekarz widzi je niemal natychmiast w swoim komputerze –  wyjaśnia Krzysztof Nowakowski, kierownik działu informatyki SU nr 2 w Bydgoszczy. I dodaje, że szyfrowane dane z systemu będą trafiać do Ministerstwa Zdrowia.

W przyszłości dane przesyłane ze szpitali w całym kraju pozwolą obliczyć rzeczywiste koszty poszczególnych procedur, co ułatwi planowanie wydatków przez NFZ. Taki system już działa w bydgoskiej lecznicy. Jak podkreśliła Wanda Korzycka-Wilińska, dyrektor SU nr 2, baza danych o pacjentach umożliwia sprawdzenie, jak wyglądają wydatki poszczególnych oddziałów i czy mieszczą się one w limitach ustalonych przez NFZ.

– Jeśli wiemy, na co wydawane są pieniądze, możemy racjonalnie ograniczać koszty, jeśli nie mieszczą się one w ramach budżetu – dodała dyrektor.

Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr Jana Biziela jest jedną z największych placówek w regionie kujawsko-pomorskim. W ubiegłym roku hospitalizowano tu ok. 40 tys. pacjentów, z pomocy ambulatoryjnej i poradni specjalistycznych korzysta średnio 170 tys. osób rocznie.

Po wdrożeniu systemu informatycznego w całym kraju możliwa będzie wirtualna wędrówka dokumentacji medycznej za pacjentem. W chwili przyjęcia chorego do placówki w innym regionie, lekarz prowadzący będzie mógł uzyskać dostęp do jego dotychczasowej dokumentacji.

Pilotaż informatycznego systemu wspierającego ochronę zdrowia wdrażany jest obecnie w sześciu miejscach kraju. Wytypowane do tego placówki, wdrażają m.in. system recept elektronicznych i indywidualne konta internetowe pacjentów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum