Brytyjska i polska spółka nagrodzone za projekt lepszego wykorzystania sal operacyjnych

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 13 maja 2019 20:49

Brytyjska spółka Four Eyes Insight oraz polska - Future Processing z Gliwic znalazły się wśród laureatów prestiżowej nagrody Real IT Awards. Nagrodę otrzymały za projekt optymalizacji wykorzystania sal operacyjnych w brytyjskich szpitalach.

Brytyjska i polska spółka nagrodzone za projekt lepszego wykorzystania sal operacyjnych
Fot. mat. prasowe

Wdrożenie opracowanego przez polskich inżynierów systemu pozwoli zaoszczędzić 945 mln GBP National Health Service (NHS) w skali roku. Taka kwota jest marnowana z powodu nieefektywności planowania i odwoływania zaplanowanych wcześniej zabiegów. Pomysłodawcą projektu jest Four Eyes Insight, która jego realizację powierzyła Future Processing - podała polska spółka w informacji przekazanej mediom.

Rocznie w ramach National Health Service przeprowadzanych jest 4,7 mln operacji chirurgicznych (według danych Royal College of Surgeons). W ciągu roku 394 tys. planowanych zabiegów nie odbywa się w planowanym czasie - jest to ponad 8 proc. wszystkich zabiegów wykonywanych w Wielkiej Brytanii.

Każda odwołana operacja wiąże się z kosztami finansowymi oraz ma znaczenie dla innych pacjentów, których zabiegi mogłyby zostać przeprowadzone szybciej. Według wyliczeń Wydziału Innowacji NHS, 10-procentowa poprawa wykorzystania sal operacyjnych oraz harmonizacja harmonogramu czasu pracy lekarzy i zespołów przy zabiegach ortopedycznych asystujących powinna przynieść 3 960 000 GBP rocznie w średniej wielkości szpitalu.

Jak podaje Spółka, wyzwaniem przed którym stanęli specjaliści Four Eyes Insight i Future Processing było rozwiązanie problemów związanych z planowaniem zabiegów oraz uzyskanie znaczącej poprawy wydajności i przewidywalności planowania operacji. 

Rozwiązanie zaprojektowane przez Four Eyes Insight i zrealizowane przez inżynierów polskiej Future Processing dedykowane jest koordynatorom odpowiedzialnym za planowanie zabiegów operacyjnych w szpitalach. 

Zespół projektowy opracował bazujące na sztucznej inteligencji narzędzie z przejrzystym raportowaniem dostępności sal operacyjnych i personelu medycznego. W oparciu o dane aplikacja w nowoczesny, łatwy w obsłudze i przyjazny dla użytkownika sposób pozwala zweryfikować poziom wykorzystania sali operacyjnej oraz umożliwić innym pacjentom szybszy zabieg.

Aplikacja bierze np. pod uwagę takie dane jak:
• dzieci muszą być operowane jako pierwsze
• osoby chore na chorobą zakaźną muszą być operowane ostatnie
• do sali operacyjnej można przypisać np. zabiegi tylko dla dzieci, gdyż dla nich przepisy regulujące postępowanie anestezjologiczne są inne niż dla dorosłych
• dana sala operacyjna realizuje tylko operacje jednodniowe, a pacjenci szpitalni są przypisani do innej - ze względu na konieczność zapewnienia opieki pooperacyjnej w salach szpitalnych
• aplikacja jasno podkreśla np. że ktoś ma alergie i w związku z tym planujący operacje musi wziąć te dane pod uwagę.

Z punktu widzenia zarządzających szpitalem platforma Insight przejrzyście raportuje zajętość łóżek pooperacyjnych, widać także jaki jest koszt operacji (na podstawie danych historycznych) i jest w stanie oszacować jaki szpital będzie miał przychód z operacji.

Przyznawane od 2004 roku The Real IT Awards (RITA) są docenianą przez specjalistów branży IT nagrodą. Przystąpienie do konkursu jest możliwe na zasadzie partnerstwa z klientami. Do udziału w tegorocznej edycji zgłosiło się wiele renomowanych firm, w tym m.in. Bank of England, PepsiCo, Virgin Atlantic Airways czy BP. Spółka z Gliwic, wraz ze swoim brytyjskim partnerem FourEyesInsight, została nominowana w kategorii "Projekt o wartości do 250 tys. funtów".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum