Boni: do 20 stycznia zarys projektu ustawowego dotyczącego wykazu ubezpieczonych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 stycznia 2012 11:36

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni zapowiedział, że do 20 stycznia ma być przygotowany zarys projektu zmiany w ustawie o świadczeniach zdrowotnych. Według Boniego pozwoli on uruchomić centralny wykaz ubezpieczonych do połowy roku.

Boni, który w czwartek rano (5 stycznia) był gościem TVN24, wyjaśnił, że chodzi o taki system, aby "wymiana informacji między NFZ a ZUS pozwoliła na aktualizowanie danych o tym, czy dana osoba jest ubezpieczona". - Przede wszystkim trzeba spiąć dane między NFZ a ZUS - dodał.

Jak wyjaśnił, chodzi o to, aby centralny wykaz ubezpieczonych "był dostępny poprzez portal we wszystkich jednostkach służby zdrowia w rejestracjach, tam gdzie lekarze prowadzą praktykę".

- Wczoraj wieczorem spotkałem się z ministrem Szulcem i prezesem ZUS-u Derdziukiem i w ciągu najbliższego tygodnia dokonamy przeglądu tych projektów informatyzacyjnych związanych ze zdrowiem - powiedział Boni.

Premier Donald Tusk w środę po spotkaniu z przedstawicielami protestujących lekarzy zadeklarował, że wyraża gotowość do prac na rzecz zawieszenia mechanizmu karania lekarzy za niedokładne sprawdzenie, czy pacjent jest ubezpieczony. Miałoby to obowiązywać do czasu opracowania informatycznego centralnego wykazu osób ubezpieczonych.

Zapowiedział, że stworzenie takiego wykazu będzie jednym z priorytetów rządu. Tusk zapowiedział, że jeszcze w tym tygodniu ma rozmawiać w tej sprawie z prezesem NFZ Jackiem Paszkiewiczem, ministrem administracji i cyfryzacji Michałem Bonim oraz prezesem ZUS Zbigniewem Derdziukiem. Zapewnił, że po tych rozmowach postara się o "zobowiązujący komunikat w sprawie".

W środę wieczorem minister Michał Boni razem z wiceministrem zdrowia Jakubem Szulcem i prezesem ZUS Zbigniewem Derdziukiem ustalili wstępny zakres zmian legislacyjnych w zakresie stworzenia rejestru.

Lekarze podkreślają, że nie posiadają narzędzi, np. odpowiedniego systemu komputerowego, umożliwiających im wywiązanie się z nałożonych obowiązków. Jak mówią, obawiają się wysokich kar finansowych, które przewiduje ustawa refundacyjna. Podkreślają też, że wypisywanie recept według nowych zasad, gdy muszą określić uprawnienia pacjenta do refundacji, zabiera im więcej czasu, który powinien być przeznaczany na leczenie pacjenta.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum