Bolesław Piecha o Centralnym Wykazie Ubezpieczonych
Przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS) uważa, że przy tworzeniu Centralnego Wykazu Ubezpieczonych należy wykorzystać doświadczenia związane z obowiązującym od ponad dziesięciu lat na Śląsku systemem kart chipowych.

W poniedziałek (23 stycznia) podczas konferencji prasowej w Rybniku Piecha podkreślał, że karta z chipem jest uniwersalnym dowodem ubezpieczenia, dlatego przy tworzeniu Centralnego Wykazu Ubezpieczonych należy wziąć pod uwagę wszystkie jej zalety, także tę, która uwalnia lekarza od ręcznego sposobu wypisywania recepty.
Piecha zaznaczył, że zdaje sobie sprawę, że system kart chipowych trzeba ulepszyć, np. doposażyć apteki w czytniki, które potwierdzałyby ubezpieczenie i weryfikowały na bieżąco recepty. Są to jednak udogodnienia, o których dyskutowało się już w 2007 r., gdy szefem NFZ był Andrzej Sośniarz.
Elektroniczne karty ubezpieczenia zdrowotnego posiada ponad 4,5 mln mieszkańców województwa śląskiego. Zastępują one książeczki zdrowia. Karta poświadcza, że pacjent jest ubezpieczony, ułatwia też obsługę chorych, np. pozwala wydrukować receptę wraz ze wszystkimi danymi pacjenta oraz ZOZ-u. System wdrożyła w 2001 r. ówczesna Śląska Regionalna Kasa Chorych, którą kierował Sośnierz.
Centralny Wykaz Ubezpieczonych będzie potwierdzać on-line ubezpieczenia pacjenta po uprzednim podaniu numeru PESEL. System ma wejść w życie od 1 września. Zdaniem Piechy sam PESEL to za mało. Karty lub ewentualnie zmodyfikowany dowód osobisty powinny stanowić kolejny z elementów tego systemu. Chodzi tu - zdaniem posła PiS - o "pełną identyfikację pacjenta" i zabezpieczenie przed wykorzystaniem cudzego PESEL-u do uzyskania świadczeń.
Piecha zapowiedział, że tematyką dotyczącą wykorzystania i ulepszenia systemu obowiązujących na Śląsku kart chipowych przy tworzeniu Centralnego Wykazu Ubezpieczonych zamierza poruszyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu.
Czytaj. Sośnierz o elektronicznej karcie pacjenta: wykorzystajmy śląskie doświadczenia
W piątek minister administracji i cyfryzacji Michał Boni przedstawił zarys zmian w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Do 10 lutego ma być gotowy projekt nowelizacji, na przełomie marca i kwietnia, po konsultacjach społecznych, trafi on do Sejmu. Możliwe, że w czerwcu rozpoczną się trzymiesięczne testy nowego systemu.
Zgodnie z zarysem zmian pacjent będzie musiał w przychodni podać jedynie numer PESEL. Jeżeli nie będzie możliwe zweryfikowanie tych danych za pośrednictwem internetu (np. w przypadku problemów z dostępem do internetu lub wizyty domowej), wówczas wystarczy pisemne oświadczenie pacjenta potwierdzające ubezpieczenie lub okazanie jednego z dotychczas obowiązujących dokumentów potwierdzających ubezpieczenie, np. druku RMUA.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)