Białystok: politechnika stworzy innowacyjne rozwiązania dla szpitala MSWiA

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 stycznia 2021 14:01

Innowacyjne rozwiązania, jak szybka rejestracja i wstępna diagnostyka bez udziału medyków, czy robot dostarczający leki - złożą się na projekt naukowców Politechniki Białostockiej i szpitala MSWiA w Białymstoku. Ma to wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa personelu i pacjentów w czasach koronawirusa.

Białystok: politechnika stworzy innowacyjne rozwiązania dla szpitala MSWiA
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Projekt "PROTECT MED - opracowanie innowacyjnych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo personelu i pacjentów szpitali zakaźnych i jednoimiennych" otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w wysokości ponad 8,5 mln zł - poinformowano w piątek (29 stycznia) na konferencji prasowej.

- Projekt realizowany wspólnie przez szpital MSWiA, szpital jednoimienny i Politechnikę Białostocką, dedykowany rozwiązaniom przeznaczonym prewencji rozprzestrzeniania się koronawirusa, a w przyszłości być może innych zakażeń, jest odpowiedzią na aktualne potrzeby społeczne - tym bardziej ważne, bo związane z ochroną życia i zdrowia - powiedziała na wstępie rektor Politechniki Białostockiej (PB) prof. Marta Kosior-Kazberuk.

Dodała, że koncepcja projektu powstała wiosną 2020 roku, w warunkach narastającego zagrożenia koronawirusem. - Była taką szybką, naturalną odpowiedzią na konkretne zapotrzebowanie - dodała rektor PB.

Zastępca dyrektora ds. lecznictwa w szpitalu MSWiA w Białymstoku dr Marek Kiluk mówił, że sytuacja przyspieszyła decyzję o wprowadzeniu do szpitala innowacji. Powiedział, że szpital szybko stał się szpitalem jednoimiennym, zakaźnym, a infrastruktura oraz personel nie był do końca przygotowany w momencie podjęcia tej decyzji.

Dodał, że szpital dostosował się do tych nowych wymogów, ale poszukiwał też rozwiązań, które pomogłyby usprawnić pracę w szpitalu w trakcie epidemii. Powstał pomysł, by - jak mówił zastępca dyrektora MSWiA - obsługa pacjenta w jakimś stopniu mogła się odbywać bez udziału personelu medycznego. - Gros wywiadu opiera się na ankietach, na bazach danych, selekcja pacjentów opiera się na badaniu parametrów, dlatego lekarz czy pielęgniarką są obecnie praktycznie sprowadzani do roli minimum, by stwierdzić rozpoznanie lub potrzeby - dodał.

Prof. Maciej Zajkowski z Politechniki Białostockiej mówił, że projekt odpowiada na to zapotrzebowanie szpitala, a składa się z trzech modułów, nad którymi - jak podkreślił - pracuje kilka wydziałów uczelni.

Pierwszy moduł to tzw. med tab, w ramach którego ma powstać miejsce, wydzielone z izby przyjęć, które będzie służyło pacjentom do samodzielnej rejestracji bez udziału personelu szpitala, a wszystkie dane znaleźć się w systemie.

Projekt zakłada też zastosowanie sprzętów do dezynfekcji pomieszczeń i powietrza w różnych częściach szpitala. Zajkowski mówił, że przewidziane jest wprowadzenie dwóch robotów: jednego, który będzie dezynfekował pomieszczenia za pomocą promieni UVC, a zadaniem drugiego będzie sterylizacja powietrza. Dodał, że za pomocą robotów będzie można też dezynfekować m.in. kombinezony czy sprzęt.

Natomiast na oddziałach szpitala ma pojawić się robot Bobot, którego kilka lat temu stworzyli studenci Politechniki Białostockiej. - Okazał się doskonałym wsparciem pacjentów na oddziale szpitalnym - mówił prof. Zajkowski i dodał, że będzie on pomagał w rozwożeniu leków, pomagał w kontakcie bez koniecznej obecności lekarza czy pielęgniarki.

Sylwia Wieczeryńska (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum