Bezpieczeństwo pacjentów to również ochrona ich danych

Autor: Artykuł promocyjny dostarczony przez Veracomp SA • • 23 października 2019 14:10

Bezpieczeństwo danych pacjentów powinno być priorytetem w nowoczesnych placówkach medycznych. W jaki sposób przychodnie i szpitale radzą sobie z zapewnieniem odpowiedniej ochrony poufnych informacji?

Personalia, wyniki badań czy historie choroby – wszystkie te informacje powinny być objęte szczególnym nadzorem. Istnieje wiele przypadków pokazujących, jak łatwo jest stracić kontrolę nad bezpieczeństwem danych medycznych.

Potwierdza to Badanie stopnia informatyzacji podmiotów wykonujących działalność leczniczą1, przygotowane przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Jak wynika z tego raportu, choć coraz więcej podmiotów wykonujących działalność leczniczą wdraża politykę bezpieczeństwa, to nadal zauważalne są incydenty związane z nieuprawnionym dostępem do danych medycznych. Należą do nich m.in. próby zainfekowania złośliwym oprogramowaniem z wykorzystaniem wiadomości e-mail, nieautoryzowane próby dostępu do e-portalu czy błędne udostępnienie wyników w postaci elektronicznej.

Bezpieczeństwo priorytetem
Z poważnych konsekwencji takich zaniedbań doskonale zdają sobie sprawę przedstawiciele krakowskiego Szpitala na Klinach, wyznaczającego standardy prywatnej opieki medycznej, który specjalizuje się w chirurgii robotycznej. Dyrekcja placówki szukała rozwiązania gwarantującego bezpieczeństwo i stabilność sieci, które zapewni, że dane pacjentów będą skutecznie chronione przed wyciekiem lub kradzieżą.

- Bezpieczeństwo pacjentów to także bezpieczeństwo przetwarzanych danych medycznych, dlatego postawiliśmy na nowoczesną i sprawdzoną technologię Fortinet, zapewniającą kompleksową ochronę sieci, z której korzystają pracownicy oraz pacjenci naszej placówki – mówi Joanna Szyman, prezes zarządu Grupy Neo Hospital.

Ostatecznie Szpital na Klinach zdecydował się na zintegrowaną ochronę, którą gwarantuje urządzenie klasy UTM firmy Fortinet. - Zintegrowane systemy bezpieczeństwa FortiGate zapewniają placówkom medycznym ochronę wszystkich lokalizacji oraz krytycznych aplikacji, takich jak system obsługi pacjenta czy system płatności. Producent oferuje sprzęt w różnych seriach, przeznaczony zarówno dla małych przychodni, jak i szpitali - wyjaśnia Aleksandra Łabus, Junior Product Manager w firmie Veracomp.

Rozwiązania Fortinet cechuje wielopoziomowość i skalowalność bezpieczeństwa. Ich zakres sięga od urządzeń dla lokalizacji zdalnych, poprzez aplikacje mobilne, aż po centra danych. Największym dystrybutorem rozwiązań Fortinet w Europie Środkowo-Wschodniej jest firma Veracomp.

Więcej informacji na temat rozwiązań Fortinet można znaleźć na stronach:
www.allofsecurity.pl
www.veracomp.pl

Grupa Veracomp jest liderem dystrybucji z wartością dodaną (VAD - Value Added Distribution) w zakresie rozwiązań teleinformatycznych. Spółka prowadzi działalność w 18 krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Grupa Veracomp dostarcza kompleksowe technologie IT, które znajdują zastosowanie we wszystkich sektorach gospodarki. W portfolio spółki znajdują się m.in. specjalistyczne rozwiązania bezpieczeństwa.

1 https://www.csioz.gov.pl/fileadmin/user_upload/badanie_ankietowe_nt_poziomu_informatyzacji_2018_5bbccd3259008.pdf

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum