Bezpieczeństwo danych - wyzwanie dla rozwoju telemedycyny

Autor: Mirosław Suszek • • 05 stycznia 2018 15:18

- Dwa lata od wejścia w życie regulacji otwierających nasz rynek na możliwość zastosowania świadczeń telemedycznych to odpowiedni moment, aby zastanowić się nad tym, czy potencjał, który stoi za tą dziedziną, jest właściwie wykorzystany - wskazuje Mirosław Suszek, wiceprezes Medicover Polska.

Mirosław Suszek, wiceprezes Medicover Polska; FOT. Materiały prasowe

Rozwiązania telemedyczne w istotny sposób przyczyniają się do podniesienia jakości opieki medycznej, ułatwienia dostępu do lekarzy i skrócenia czasu potrzebnego na postawienie diagnozy i leczenie.

Dzięki rozwiązaniom telemedycznym pacjenci mogą nie wychodząc z domu dopytać o dawkowanie leku, wyniki badań, czy upewnić się co do szczegółów zaleceń otrzymanych na wizycie u specjalisty. Dla kobiety w ciąży i młodych matki, którym trudno jest często odwiedzać placówki medyczne, kontakt zdalny z lekarzem lub położną jest bardzo wygodny.

Najnowsze technologie
Wywiad online to także lepsze przygotowanie pacjenta, jak i lekarza do wizyty w gabinecie - pacjent przed wizytą opisuje swoje dolegliwości i najważniejsze pytania, a lekarz ma możliwość je przeanalizować zanim pacjent pojawi się w gabinecie. Podczas kontaktu telemedycznego lekarz może też skierować pacjenta na konieczne badania, dzięki czemu pacjent po ich wykonaniu udaje się na wizytę z kompletem wyników badań.

Telemedycyna opiera się na wykorzystaniu najnowszych technologii. To właśnie kwestie infrastruktury IT i bezpieczeństwa danych - zarówno pacjentów jak i świadczeniodawców - wciąż stanowią istotne wyzwanie dla rozwoju telemedycyny.

Jedną z kluczowych korzyści, które przynosi wykorzystanie innowacyjnych, zdalnych metod jest zagwarantowanie ciągłości procesu opieki poprzez zapewnienie personelowi medycznemu dostępu do kompletnej informacji medycznej dotyczącej pacjenta, zapisanej w jego Elektronicznej Historii Choroby (EMR - Electronic Medical Record).

W Medicover historia elektronizacji usług medycznych liczy już ponad 10 lat. Wprowadzenie elektronicznej historii choroby (EMR) zapewniło lekarzom - niezależnie od miejsca pracy - dostęp do najważniejszych danych na temat rozpoznania i przebiegu choroby pacjentów oraz umożliwiło rozwój szeregu zdalnych usług dostępnych przez bezpieczną platformę internetową Medicover Online lub przez telefon, takich jak możliwość uzyskania skierowania na badania bez konieczności wizyty, dostęp online do wyników badań i wynikających z nich zaleceń lekarza, zamawianie recept na stale przyjmowane leki, czy korespondencji online z lekarzem.

Wdrożenie zintegrowanego systemu informatycznego, obejmującego zarówno historię choroby pacjenta, jak usługi zdalne jest wymogiem koniecznym, aby zapewnić wysoką jakość i efektywność świadczenia, a z drugiej strony zagwarantować możliwość zabezpieczenia danych pacjenta.

Właściwa identyfikacja pacjenta
Szczególnie istotna jest właściwa identyfikacja pacjenta, któremu są udzielane porady telemedyczne, co jest obecnie - do chwili wprowadzenia powszechnego systemu elektronicznego dowodu osobistego - możliwe jedynie w ramach zintegrowanego systemu medycznego.

Dopiero taka kompleksowa integracja usług medycznych zapewnia z jednej strony wysoką jakość i efektywność procesu, a z drugiej wygodę i bezpieczeństwo dla pacjentów, którzy całość opieki zdrowotnej mają zapewnione w jednym, systemie. W Medicover priorytetem dla nas jest bezpieczeństwo danych pacjentów, co możemy potwierdzić certyfikatem bezpieczeństwa informacji zgodnym z międzynarodową normą ISO 27001.

W ostatnim czasie obserwujemy także intensywny rozwój portali medycznych umożliwiających dostęp do konsultacji telemedycznej, nie zapewniającej jednak wystarczającego poziomu potwierdzenia tożsamości pacjenta, czy bezpieczeństwa danych. Korzystając z takiej usługi pacjent także nie ma możliwości bezpośredniej wizyty u lekarza, jeśli jest taka potrzeba. Dlatego w wielu tego typu przypadkach możemy mówić o konsultacjach edukacyjnych, które nie mają nic wspólnego z poradami medycznymi czy e-wizytą.

Mirosław Suszek
wiceprezes Medicover Polska

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum