Bez aplikacji STOP COVID nie wyjdziemy z domu, nie wejdziemy do galerii?

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 04 listopada 2020 13:25

- Kończą nam się pomysły na walkę z koronawirusem. Jeżeli epidemia by przyspieszała, warto rozważyć wprowadzenie wymogu posiadania aplikacji STOP COVID przez osoby, które mają smartfony i chciałyby wyjść z domu - mówi w Dzienniku Gazecie Prawnej jeden z rządowych ekspertów. I dodaje, że bez aplikacji nie można by było wejść np. do galerii handlowej bądź komunikacji publicznej.

Bez aplikacji STOP COVID nie wyjdziemy z domu, nie wejdziemy do galerii?
Jest jednak jeden warunek - z rozwiązania musi korzystać jak najwięcej osób. Fot. PTWP

Rozmówca DGP zastrzega jednak, że to tylko wstępna koncepcja. A na drodze do jej powodzenia - oprócz spodziewanej niechęci ludzi do bycia przymuszonymi do instalacji aplikacji - stanęłyby kwestie organizacyjne, m.in. to, jak należałoby weryfikować, czy ktoś aplikację posiada czy nie i w jaki sposób zwalniać z obowiązku jej zainstalowania (bo ktoś np. nie ma smartfona).

STOP COVID (dawniej ProteGo Safe) to aplikacja na smartfony, która - jak dowiadujemy się z rządowego opracowania - pomoże nam w wychodzeniu z najostrzejszych obostrzeń związanych z epidemią. Stosowanie jej może bowiem znacząco zredukować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jest jednak jeden warunek - z rozwiązania musi korzystać jak najwięcej osób. I w tym jest kłopot, bo nadal społeczne zainteresowanie STOP COVID jest nikłe.

''W ciągu minionych czterech tygodni koronawirusa zdiagnozowano u ponad 166 tys. Polaków, spośród których 241 skorzystało z aplikacji, by wysłać w świat informacje pozwalające na identyfikację kontaktów społecznych. To niespełna półtora promila osób z potwierdzoną diagnozą'' - napisał 27 października br. Tomasz Zieliński, autor bloga InformatykZakladowy.pl.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zapewnia, że aplikacja jest bezpieczna i nikogo nie śledzi.

Więcej: gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum