Będzie więcej e-skierowań. MZ poszerza wykaz. Rozporządzenie ma wejść w życie 1 października

Autor: oprac. JKB • Źródło: RCL, Rynek Zdrowia07 września 2021 08:20

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniający rozporządzenie w sprawie e-skierowań. Wykaz elektronicznych skierowań zostanie poszerzony o kolejne świadczenia.

Będzie więcej e-skierowań. MZ poszerza wykaz. Rozporządzenie ma wejść w życie 1 października
W wykazie e-skierowań pojawią się skierowania na rehabilitację. Fot. Shutterstock
  • Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia szefa resortu zdrowia dotyczący e-skierowań
  • Zgodnie z nim lista elektronicznych skierowań zostanie poszerzona o rehabilitację leczniczą, opiekę psychiatryczną oraz leczenie uzależnień
  • Według terminarza, rozporządzenie ma wejść w życie 1 października 2021 roku. Natomiast od 1 listopada 2021 roku wejdą w życie elektroniczne skierowania z zakresu opieki psychiatrycznej oraz leczenia uzależnień

Więcej e-skierowań. Poszerzony wykaz świadczeń

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt rozporządzenia ministra zdrowia zmieniający rozporządzenie w sprawie skierowań wystawianych w postaci elektronicznej w Systemie Informacji Medycznej. Chodzi o poszerzenie listy elektronicznych skierowań, czyli e-skierowań.

W związku z planowaną zmianą wykaz e-skierowań zostanie poszerzony o:

  1. Skierowania na rehabilitacje leczniczą u świadczeniodawcy, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, o której mowa w art. 59 z dnia 27 sierpnia 2004roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych;
  2. Skierowania na świadczenia gwarantowane z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 31d ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Jak możemy przeczytać w uzasadnieniu projektu, poszerzenie wykazu e-skierowań wychodzi naprzeciw oczekiwaniom zgłaszanym przez przedstawicieli samorządu lekarzy oraz "stanowi dalszy krok w procesie informatyzacji polskiego systemu opieki zdrowotnej".

- Przedmiotowa zmiana stanowi konsekwentne rozwinięcie działań zmierzających do usprawnienia funkcjonowania procesu wystawiania i realizacji skierowań przez jego cyfryzację – czytamy.

Czytaj: Od 1 września na IKP zobaczymy szczepienia przeciw grypie

Termin wprowadzenia zmian w e-skierowaniach

Skierowania w formie papierowej, o których mowa w projekcie rozporządzenia, mają być wystawiane tylko do 9 stycznia 2022 roku, z kolei w zakresie skierowań do szpitala psychiatrycznego wystawianych zgodnie z wzorem określonym na podstawie art. 49 ustawy z dnia 19 sierpnia 1997 roku o ochronie zdrowia psychicznego do 30 czerwca 2022 roku.

Rozporządzenie ma wejść w życie 1 października 2021 roku, ale z wyjątkiem możliwości realizowania e-skierowań na świadczenia gwarantowane z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień (łącznie z leczeniem w szpitalu psychiatrycznym), które wejdzie w życie 1 listopada 2021 roku.

Projekt zarządzenia ministra zdrowia załączamy poniżej.

Czytaj również: Tak ma wyglądać obieg elektronicznej dokumentacji medycznej

Limity do lekarzy zniesione, a kolejki zostały. Sprawdziliśmy, co się zmieniło po 1 lipca

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum