Będzie recepta RX24, przybędzie aptekom i NFZ

Autor: BEX/Rynek Zdrowia • • 15 lipca 2009 12:44

Przedstawiciele trzech firm: iMed24, ILC oraz EuroSoft zawarli porozumienie w sprawie wspólnych działań zmierzających do uruchomienia platformy obsługującej elektroniczne recepty o kodowej nazwie RX24.

RX24 będzie innowacyjnym systemem, z którego korzyść odniosą pacjenci, aptekarze, lekarze oraz pośrednio NFZ. Będzie to pierwsza w Polsce cyfrowa platforma obsługi recept, z której będą korzystali różni producenci oprogramowania dla aptek i placówek ochrony zdrowia.

Na systemach wytwarzanych przez iMed24, ILC i EuroSoft pracuje ponad dwa tysiące aptek i przychodni w Polsce. Dzięki temu efekty wdrożenia platformy powinny być widoczne w całym kraju.

– RX24 jest systemem, który zmniejszy liczbę fałszywych recept realizowanych w aptekach. Tym samym zmniejszy obciążenie finansowe aptek i NFZ wynikające z kosztu leków związanych z takimi wyłudzeniami. Recepta elektroniczna zmniejszy z kolei liczbę pomyłek, co przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa pacjentów. Uruchomienie platformy recept elektronicznych RX24 pozwoli nam stanąć w szeregu najbardziej zaawansowanych państw świata w zakresie informatyzacji służby zdrowia – mówi Andrzej Jaromin, wiceprezes zarządu iMed24 SA.

– Większość aptekarzy traktuje obecnie narzędzia informatyczne jako nierozerwalną część procesu zarządzania apteką. W dobie informatyzacji społeczeństwa potrzeby aptekarzy także wyraźnie rosną. Zmieniająca się rzeczywistość gospodarcza i coraz wyższe oczekiwania pacjentów wymagają od właścicieli aptek bardzo dynamicznych działań – komentuje Ilirjan Osmanaj, dyrektor ds. strategii i rozwoju firmy ILC. – Po gruntownej analizie opinii ok. 6 tys. farmaceutów, dla których pracujemy już 16 lat, śmiało możemy stwierdzić, że platforma RX24, stanowiąca w zamyśle byt zupełnie niezależny od pojedynczej firmy informatycznej, jest na razie jedynym partnerskim rozwiązaniem dla aptek i przychodni.

– Komunikacja systemów informatycznych przychodni i aptek jest nakazem chwili. Pacjent, lekarz i farmaceuta powinni mieć dostęp do danych rejestrowanych w różnych placówkach ochrony zdrowia. Przyspieszy to obsługę pacjenta i może zapewnić lepsze efekty leczenia – podsumowuje Andrzej Dobiegała, przedstawiciel zarządu firmy EuroSoft.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum