Będzie lawina zamówień w e-zdrowiu?

Autor: Puls Biznesu/Rynek Zdrowia • • 10 grudnia 2018 10:21

Choć w roku 2018 nastąpiło wyjątkowe ożywienie w zamówieniach IT z sektora ochrony zdrowia, to przedstawiciele branży zgodnie twierdzą, że prawdziwy wysyp zamówień dopiero nastąpi.

Będzie lawina zamówień w e-zdrowiu?
Zakupy sektora medycznego będą kontynuowane także w roku 2019 i nadal jest dużo pieniędzy do wydania. Fot. PTWP

Tylko w ostatnim miesiącu w wyniku wygrania przetargów kilkanaście umów z placówkami medycznymi podpisało Asseco - ich łączna kwota to ponad 18 mln zł. Ostatnie miesiące wzbogaciły też mocno portfel zamówień medycznych Comarchu, który zdobył kilka kontraktów, w tym także z obszaru telemedycyny. Zamówienia od szpitali uzyskały też m.in. Atende Medica i Simple.

Spółki informatyczne są zgodne, że wysyp przetargów wynika z chęci wykorzystania przez samorządy unijnych funduszy.

Jak zauważa Piotr Piątosa, prezes Comarch Healthcare, szpitale są beneficjentem regionalnych programów operacyjnych o wartości ok. 3 mld zł na e-zdrowie. Zaznacza, że województwa były bardzo spóźnione, jeśli chodzi o przyznawanie tych pieniędzy, dlatego przetargi pojawiły się w zasadzie dopiero w tym roku.

Drugi czynnik, który spowodował ożywienie, to legislacja - mamy obecnie do czynienia z ofensywą rządu w zakresie e-usług: e-recepty, e-zwolnienia etc. - czytamy w Pulsie Biznesu.

Piątosa uważa, że zakupy sektora medycznego będą kontynuowane także w roku 2019 i nadal jest dużo pieniędzy do wydania. Rafał Wnorowski, prezes firmy Simple, kumulacji zamówień spodziewa się także w roku 2019. Krzysztof Groyecki, wiceprezes Asseco Poland odpowiedzialny za sektor zdrowia zauważa, że przetargi na platformy chce zrealizować kilka województw, a wartość każdego wyniesie 100-200 mln zł.

Więcej: www.pb.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum