Będą ważne nowości w Internetowym Koncie Pacjenta. Pierwsza rusza już w lipcu

Autor: Katarzyna Mieczkowska • Źródło: Rynek Zdrowia30 czerwca 2022 19:02

Dyrektor Centrum e-Zdrowia Paweł Kikosicki zapowiada nowe rozwiązania w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Jeszcze w lipcu zostanie uruchomiony program „8 tygodni do zdrowia”. Będzie też zakładka „Na ratunek” pomocna w sytuacjach kryzysowych. Ponadto szef CeZ zapowiada e-kartę urodzenia i e-kartę zgonu. Na IKP ma być dostępna również medycyna pracy.

Będą ważne nowości w Internetowym Koncie Pacjenta. Pierwsza rusza już w lipcu
Będą ważne nowości w Internetowym Koncie Pacjenta. Pierwsza rusza już w lipcu Fot. PAP/Tytus Żmijewski
  • – To prawdziwa rewolucja technologiczna – tak o rozwoju innowacji w ochronie zdrowia mówił Paweł Kikosicki, dyrektor Centrum e-Zdrowia w debacie "Zdrowy Tydzień" Dziennika Gazety Prawnej
  • Jako główną korzyść z nastania tej rewolucji wymienia spodziewane ułatwienia w dostępie do lekarzy specjalistów i rozwój profilaktyki
  • Kikosicki zapowiada również pójście w stronę wirtualizacji wizyt lekarskich – nie odnosi się tu jednak wyłącznie do teleporady, a zapowiada wykorzystanie narzędzi do diagnostyki zdalnej
  • Ponadto szef CeZ opowiadał o nowych funkcjach, które będą wkrótce dostępne z Internetowego Konta Pacjenta
  • To m.in.  „8 tygodni do zdrowia” czy zakładka „Na ratunek”, która będzie pomocna w sytuacjach kryzysowych
  • Poza tym Kikosicki zapowiada rozwój kolejnych usług, w tym elektroniczną kartę urodzenia i e-kartę zgonu
  • A to nie koniec. Docelowo dane z zakresu medycyny pracy i medycyny szkolnej też będą dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta 

"Będziemy szli w kierunku tzw. wirtualizacji wizyt lekarskich"

W ocenie Pawła Kikosickiego – dyrektora Centrum e-Zdrowia, podmiotu odpowiedzialnego za realizację projektów IT kluczowych dla ochrony zdrowia w Polsce, rewolucja technologiczna, która dzieje się w ochronie zdrowia, dotyczy nie tylko świata Europy Zachodniej ale też Polski.

– Główną korzyścią z tej rewolucji będą ułatwienia w dostępie do lekarzy specjalistów – zapowiedział podczas debaty "Zdrowy Tydzień" Dziennika Gazety Prawnej

- Będziemy szli w kierunku tzw. wirtualizacji wizyt lekarskich, ale nie tylko w rozumieniu teleporady, o której najczęściej słyszymy, ale też wykorzystaniu narzędzi do diagnostyki zdalnej. Kikosicki dodaje, że rewolucja technologiczna pozwoli na rozwój profilaktyki na „bardziej proaktywną”, i taką, w której to lekarz „będzie wychodził do pacjenta”.

Rozwój e-medycyny w czasie pandemii

Kikosicki przyznaje, że w pandemii rozwinęła się cyfryzacja medycyny: w tym czasie Polacy aktywowali blisko 16 milionów Internetowych Kont Pacjenta, odnotowano także 3,5 miliona pobrań aplikacji Moje IKP, a serwis pacjent.gov.pl – „brama do e-zdrowia” – miał 57 milionów odsłon. 

Centrum e-Zdrowia ponadto realizowało już wcześniej zaplanowane projekty, takie jak e-skierowanie czy elektroniczna dokumentacja medyczna, a także wspierało swoimi działaniami walkę z pandemią.

– Dość wspomnieć o systemie Ewidencji Wjazdów do Polski, który był wielką bazą danych (…) i bardzo mocno się rozwinął. Jako Centrum e-Zdrowia przygotowaliśmy system do rejestracji na szczepienia przeciw COVID – wykorzystywany przez pacjentów, którzy mogli samodzielnie zapisać się na szczepienie, ale też przez placówki, które organizowały kalendarze szczepień – wylicza szef CeZ.

Będą nowe funkcje w Internetowym Koncie Pacjenta

Kikosicki podczas debaty "Zdrowy Tydzień" zapowiedział uruchomienie nowych funkcji dostępnych z poziomu Internetowego Konta Pacjenta.

– Rozwiązania, które przygotowujemy i wdrażamy, są przygotowywane z myślą o tym, że będą rozwijane i nadal używane – zapowiada Kikosicki i dodaje, że zarówno Internetowe Konto Pacjenta, jak i jego wersja mobilna, będą rozwijały się „bardzo dynamicznie”.

W ramach Internetowego Konta Pacjenta rozwinie się obszar związany z profilaktyką. W lipcu zostanie uruchomiony program „8 tygodni do zdrowia”, który ma interaktywnie wspierać użytkowników w zdrowym trybie życia. Z poziomu IKP uzyskamy dostęp do diet oferowanych przez portal Diety NFZ.

Z kolei zakładka „Na ratunek” ma być pomocą w sytuacjach kryzysowych, np. wtedy, kiedy ktoś zemdleje w naszej obecności: aplikacja pomoże wykonać resuscytację oraz podpowie, gdzie znajdziemy najbliższy defibrylator/AED.

Kikosicki zapowiada również rozwój kolejnych usług, w tym elektronizację medycyny pracy i medycyny szkolnej, e-kartę urodzenia i e-kartę zgonu.

Większa decyzyjność pacjenta, e-KREW i Poltransplant

Zaledwie kilka dni temu Centrum e-Zdrowia ruszyło w częściach województw mazowieckiego i łódzkiego z pilotażowym programem elektronicznej rejestracji na wybrane świadczenia: wizytę u kardiologa, rezonans magnetyczny i tomografię komputerową. W zależności od powodzenia programu we wskazanych regionach CeZ wraz z Ministerstwem Zdrowia zadecydują, czy warto przedłużyć pilotaż.

– Korzyść jest taka, że pacjent otrzyma możliwość samodzielnego zapisu na świadczenie i będzie mógł również samodzielnie decydować o tym, jaki to będzie termin, po swoich preferencjach – ocenia Kikosicki.

Szef CeZ zauważa, że program upodmiotawia pacjenta pozwala na samodzielne realizowanie tego, co dotychczas „było tak naprawdę jego bolączką”. 

Wdrażany ma być również system e-KREW - narzędzie umożliwiające monitoring dostępu do krwi i zapotrzebowania na krew oraz jej pochodne w czasie rzeczywistym. Dzięki inteligentnym algorytmom program pozwoli na dobór dawców i biorców nie tylko z Polski, ale również z Europy.

Wypowiedzi zostały zanotowane podczas konferencji Dziennika Gazety Prawnej Innowacje w ochronie zdrowia 24 czerwca 2022 roku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum