BCC o projekcie rozporządzenia ws. skierowań w postaci elektronicznej - koszty i termin

Autor: BCC/Rynek Zdrowia • • 07 marca 2019 15:20

W rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie skierowań wystawianych w postaci elektronicznej w Systemie Informacji Medycznej projektodawca, który nakłada na zakłady nowy obowiązek, nie dostrzega kosztów dla tych jednostek - uważa Business Center Club.

BCC o projekcie rozporządzenia ws. skierowań w postaci elektronicznej - koszty i termin
Podany w projekcie termin wdrożenia skierowań w Systemie Informacji Medycznej od 1 kwietnia br. nie jest zdaniem BCC realny. Fot. Archiwum

BCC w opinii datowanej na 7 marca wskazuje, że planowane rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie skierowań wystawianych w postaci elektronicznej w Systemie Informacji Medycznej wprowadza skierowania elektroniczne, które będą obowiązywać w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), poradniach specjalistycznych realizujących kontrakt z NFZ, do których wymagane jest skierowanie, w szpitalach, pracowniach diagnostycznych i zabiegowych.

Obejmują one: skierowania do poradni ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (na nowo), skierowania na badania medycyny nuklearnej, TK, MR, PET, badania endoskopowe przewodu pokarmowego, echo płodu.

- Ze względu na zagwarantowany pacjentom ubezpieczonym swobodny wybór miejsca leczenia, z czym związane jest scedowanie na pacjenta poszukiwania dla siebie konkretnej poradni czy zakładu leczniczego, lekarz kierujący zawsze będzie musiał wydać do rąk pacjenta skierowanie w wersji papierowej. Przy zaletach nowej regulacji, projektodawca, który nakłada na ww. zakłady nowy obowiązek, nie dostrzega kosztów dla tych jednostek - uważa BCC.

Organizacja podkreśla, że ograniczenia osobiste i zdrowotne pacjentów, także związane z wiekiem, czy brak możliwości technicznych, wymagają opracowania sposobu, w jaki poradnia/zakład leczniczy, który umieści pacjenta w kolejce na wizytę, zabieg albo badanie, będą zobligowane zwrotnie poinformować pacjenta w sposób skuteczny o terminie planowanej wizyty.

W projekcie nie ma również opisu mechanizmów regulujących wycofanie skierowania, zmiany kwalifikacji na tryb cito lub przyjęcia poza kolejnością - dodaje BCC.

Biorąc pod uwagę powyższe, ze względu na fakt, iż nie ma jeszcze obowiązku dokumentacji medycznej w wersji elektronicznej i do końca 2019 roku może być ona prowadzona odręcznie, podany w projekcie termin wdrożenia skierowań w Systemie Informacji Medycznej od 1 kwietnia br. nie jest zdaniem BCC realny.

 

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum