Australia: twórcy największej aplikacji do umawiania wizyt lekarskich pozwani

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 sierpnia 2019 18:50

Twórcy największej australijskiej aplikacji do umawiania wizyt lekarskich zostali pozwani przez komisarza ds. ochrony konkurencji i konsumentów, oskarżającego ich o usuwanie złych opinii o lekarzach i bezprawną sprzedaż danych 135 tys. osób ubezpieczycielom.

HealthEngine to największa w Australii usługa oferująca możliwość umawiania spotkań z lekarzami przez internet. Fot. Archiwum

Twórcy aplikacji HealthEngine nie poinformowali w sposób prawidłowy użytkowników swojego oprogramowania, że ich dane zostaną sprzedane firmom zewnętrznym, świadczącym usługi ubezpieczeniowe. Według australijskiego regulatora firma pobrała pieniądze od nawet dziewięciu ubezpieczycieli w zamian za przekazanie informacji o datach urodzenia, imionach i nazwiskach, numerach telefonów oraz rodzajach świadczeń zdrowotnych użytkowników aplikacji.

Jednocześnie, jak zaznaczył szef urzędu Rod Sims, zachowanie firmy zasługuje na naganę w szczególności dlatego, że pacjenci dokonywali wyboru lekarzy na podstawie zmanipulowanych opinii, które "nie odzwierciedlały właściwie doświadczeń innych pacjentów (z tymi lekarzami - PAP)".

Australijski komisarz ds. ochrony konkurencji i konsumentów oskarżył twórców HealthEngine o usunięcie 17 tys. opinii pacjentów, którzy zaznaczyli opcję "nie polecam" przy wydawaniu opinii na temat odwiedzonego lekarza. Firma miała również wyedytować kolejne 3 tys. opinii celem usunięcia negatywnych komentarzy - informuje w czwartek agencja Reutera.

Aplikacja manipulowała również systemem gwiazdek oznaczających dużą liczbę rekomendacji pacjentów. W przypadku gabinetów, które nie spełniały wymogu 80 proc. pozytywnych opinii ze strony odwiedzających, firma wyświetlała komunikat "obecnie nie ma wystarczającej ilości danych by obliczyć poziom satysfakcji pacjentów" w systemie rekomendacji.

Reuters podaje, że HealthEngine to największa w Australii usługa oferująca możliwość umawiania spotkań z lekarzami przez internet. Na jej listach znajduje się 70 tys. gabinetów, a wsparcia finansowego firmie udzielały m.in. fundusz kapitałowy Sequoia z Indii i spółka mediowa Seven West Media.

Twórca i szef firmy HealthEngine Marcus Tan oświadczył, iż już przed ponad rokiem wprowadził zmiany w usługach, do których odnoszą się oskarżenia Simsa.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum