Apple pracuje nad technologiami prewencyjnej opieki zdrowotnej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 stycznia 2020 09:00

Apple pracuje nad technologiami z obszaru prewencyjnej opieki zdrowotnej, pomagającymi wykrywać zagrożenia i choroby we wczesnych stadiach - poinformował dyrektor generalny koncernu Tim Cook. Według niego rozwiązania tego typu będą "kolejną dużą rzeczą" w świecie technologii.

Apple pracuje nad technologiami prewencyjnej opieki zdrowotnej
Wszystkie dostępne obecnie na rynku zegarki Apple Watch są wyposażone w czujniki do wykrywania migotania przedsionków. Fot. Shutterstock

Rozwiązania służące do monitorowania pracy serca wdrożone w inteligentnych zegarkach marki są dopiero początkiem prac nad technologiami z dziedziny zdrowia, które koncern może rozszerzyć w wielu kierunkach - przekonywał Cook, który w poniedziałek (20 stycznia) odebrał w Irlandii nagrodę agencji rządowej IDA Ireland z okazji 40-lecia obecności koncernu w tym kraju i realizowanych tam inwestycji.

Wszystkie dostępne obecnie na rynku zegarki Apple Watch są wyposażone w czujniki do wykrywania migotania przedsionków. Modele z serii 4 i 5 dodatkowo mają funkcję elektrokardiogramu (EKG). Rozwiązanie, które zostało zatwierdzone przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA), pozwala na wykonywanie dokładniejszych pomiarów pracy serca użytkownika.

Apple Watch z wbudowaną funkcją EKG reprezentuje rozwijający się rynek urządzeń łączących technologię konsumencką z sektorem opieki zdrowotnej. Jak ocenił podczas konferencji Cook obecnie nie ma jeszcze wielu technologii pozwalających realizować zadania opieki zdrowotnej w chwili, kiedy pacjenci nie są jeszcze poważnie chorzy.

Zgodnie z założeniami producenta większość inteligentnych zegarków Apple'a wyposażonych w rozwiązania z obszaru zdrowia ma działać prewencyjnie. Jak zaznaczył szef koncernu, tego rodzaju urządzenia pozwoliłyby na obniżenie kosztów opieki zdrowotnej i poprawienie jakości życia użytkowników.

- Większość pieniędzy na opiekę zdrowotną przeznacza się na przypadki, które nie zostały wykryte wystarczająco wcześnie - zauważył Cook.

Według niego, badania prowadzone przez Apple'a, choć zajmą jeszcze sporo czasu, są obiecujące.

Apple pracuje nad wieloma projektami koncentrującymi się na zdrowiu, m.in. nad systemem monitorowania snu czy cyklu miesiączkowego. Według najnowszego wniosku patentowego z grudnia 2019 r. koncern stara się również opracować metodę wykorzystania inteligentnego zegarka do wczesnego wykrywania choroby Parkinsona.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum