Aplikacja pomoże w opiece nad pacjentami z HIV. To autorski projekt polskiego naukowca
"Aplikacja do opieki nad pacjentami zakażonymi HIV" to projekt autorstwa dra n. med. Bogusza Aksak-Wąsa z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Projekt otrzymał jedną z dwóch nagród w konkursie Naukowej Fundacji Polpharmy.

- Zakończyła się XXI edycja konkursu Naukowej Fundacji Polpharmy. Do konkursu wpłynęło 180 wniosków. Rada Naukowa nagrodziła dwa zgłoszone projekty
- W konkursie oceniano nie tylko dotychczasowy dorobek autorów. Zwracano uwagę zwłaszcza na oryginalność i innowacyjność projektu
- Jedną z nagród otrzymała praca dra n. med. Bogusza Aksak-Wąsa z Kliniki Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Nabytych Niedoborów Immunologicznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie
- HIV będzie jednym z wątków poruszanych w panelu "Choroby, które nie są trendy. HIV, polipy, rak pęcherza" 9 marca podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych. ZAREJESTRUJ SIĘ
Aplikacja pomoże pacjentom z HIV
„Aplikacja do opieki nad pacjentami zakażonymi HIV” to projekt autorstwa dra n. med. Bogusza Aksak-Wąsa z Kliniki Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Nabytych Niedoborów Immunologicznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Projekt otrzymał jedną z dwóch nagród przyznanych w konkursie Naukowej Fundacji Polpharmy.
W komunikacie PUM dotyczącym projektu zaznaczono, że "w ostatnich miesiącach w Polsce odnotowano znaczący przyrost zakażonych wirusem HIV, pochodzących zza wschodniej granicy".
- Zarówno obcokrajowcy, jak i polscy pacjenci wymagają odpowiedniej terapii. Jej szybkie wprowadzenie i skuteczność spowolni rozwój chorób związanych z HIV i jednocześnie pozwoli zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się tego zakażenia w populacji ogólnej - podkreślono.
Projekt posłuży także lekarzom
Pomocna może być tutaj aplikacja - internetowa i mobilna - "dr Aksak-Wąsa". Dzięki niej lekarz będzie mógł śledzić wyniki badań zakażonego czy opracować personalizowaną terapie. Wykorzystanie telefonów komórkowych umożliwi niezwłoczne poinformowanie pacjenta o konieczności przyjęcia leków, co z kolei poprawi skuteczność leczenia.
W aplikacji będzie można zebrać standaryzowany wywiad dotyczący chorób zakaźnych i współistniejących. Lekarz wpisze do niej dane dot. liczby komórek odpornościowych oraz wartości wiremii HIV, a pacjent będzie mógł sprawdzić te informacje i dopisać, czym się leczy. Informacje będą tłumaczone na język polski.
Za pośrednictwem aplikacji pacjent skontaktuje się ponadto z ośrodkami zajmującymi się leczeniem HIV i zadzwoni do poradni. Kiedy nastąpi nagły wypadek, możliwe będzie skorzystanie z funkcji "emergency call", która pozwoli m.in. sprawdzić, gdzie można zrobić badanie na obecność wirusa HIV oraz listę punktów anonimowego testowania.
Minister zdrowia powołał nową dyrektor opolskiego NFZ
ZOBACZ KOMENTARZE (0)