×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Aplikacja na telefon może pomóc w diagnozowaniu i leczeniu depresji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia12 grudnia 2015 11:23

"How Are You App" - to aplikacja na telefon, która może pomóc w diagnozowaniu i leczeniu m.in. depresji. Aplikacja gdańskiej firmy Quantum Lab jest pierwszym tego typu rozwiązaniem na polskim rynku, przeznaczonym dla osób cierpiących na zaburzenia afektywne.

Aplikacja na telefon może pomóc w diagnozowaniu i leczeniu depresji
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Współwłaściciel Quantum Lab, dyrektor ds. badań Konrad Bocian zastrzega jednak, że aplikacja do mierzenia nastroju nie ma zastępować terapeuty czy pracy terapeutycznej.

- Aplikacją ma być pierwszą linią obrony przed depresją, przed zaburzeniami nastroju, choćby dlatego, że wiele osób na świecie po prostu nie stać na wizytę u terapeuty - tłumaczy Bocian, który jest także psychologiem społecznym z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Twórcy aplikacji podkreślają, że ma ona raczej wspierać specjalistów w zakresie diagnostyki oraz pomocy psychologicznej. Aplikacja powstała przy współpracy z psychologami oraz w oparciu o wiedzę, którą zgromadzili w obszarze psychologii zdrowia.

Konrad Bocian nie ma wątpliwości, że aplikacja może pomóc zwiększyć samoświadomość na temat tego, co się dzieje z naszym nastrojem. Zanim skorzystamy z aplikacji możemy wykonać (na stronie gethowareyou.com) test przesiewowy do wykrywania depresji i zaburzeń depresyjnych; test jest stosowany na całym świecie od ponad 30 lat.

- Po analizie testu jesteśmy w stanie stwierdzić czy rzeczywiście cierpimy na zaburzenia depresyjne i czy są one na tyle poważne, że powinniśmy się zgłosić do specjalisty - tłumaczy Bocian.

Aplikacja "How Are You App" nie tylko monitoruje nasze samopoczucie, ale po wykonaniu testu (10 pytań) pyta o to, co w ocenie badanego wpłynęło na jego nastrój i później w zakładce "analiza naszych danych" otrzymujemy informacje, co według aplikacji wpływa negatywnie i pozytywnie na nasz nastrój. Rejestrowana jest data i godzina badania.

- Idąc dalej możemy się dowiedzieć o jakiej porze dnia czujemy się najlepiej, o jakiej najgorzej, jaki dzień, jaki miesiąc jest dla nas najlepszy, najgorszy - tłumaczy Bocian. Zwraca uwagę, że jeżeli korzystamy z aplikacji regularnie to np. po pół roku możemy uzyskać raport tego, jak wyglądało nasze samopoczucie w tym czasie.

- Z psychologicznego i terapeutycznego punktu widzenia może to pełnić rolę dzienniczków nastroju, kiedy terapeuta prosi żeby pacjent zapisywał swoje stany emocjonalne, także w kontekście przyczyn określonego nastroju - dodał.

Aplikacja ma też funkcję "przyjaciel", gdzie można podać kogoś, kto jest nam bliski. "Przyjaciel" otrzymuje mailem wyniki testu. - W postępowaniu psychologicznym czy psychoterapeutycznym bardzo ważna jest świadomość tego, że ktoś się o nas troszczy, wie, jak się czujemy, co się z nami dzieje w tej chwili - tłumaczy.

Aplikacja podaje też np. ponad 30 wskazówek jak poprawić nastrój oraz porównuje nastrój użytkownika ze średnim nastrojem światowym. Jest dostępna w języku angielskim, hiszpańskim i polskim.

Jak podaje WHO, na depresję na świecie cierpi ok. 350 mln ludzi. Ocenia się, że ponad 80 proc. osób dotkniętych depresją nie otrzymuje żadnej specjalistycznej pomocy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze