Aplikacja dla chorych na Hashimoto gromadzi coraz większą społeczność. Autorką jest Polka Ewa Galant

Autor: oprac. JKB • Źródło: Wprost, Rynek Zdrowia09 czerwca 2021 13:57

Ewa Galant, która sama cierpi na Hashimoto, postanowiła pomóc innym chorym. Stworzyła ponad rok temu aplikację Hashionę nazywaną "wirtualną kliniką".

Aplikacja dla chorych na Hashimoto gromadzi coraz większą społeczność.  Autorką jest Polka Ewa Galant
Aplikacja na telefon pomoże innym chorym na Hashimoto. Fot. Shutterstock
  • W Polsce średnio co piąta osoba zmaga się z dolegliwościami tarczycy
  • Na Hashimoto cierpi dziewięć razy więcej kobiet niż mężczyzn
  • Od roku funkcjonuje aplikacja internetowa, która pomaga chorym na Hashimoto uporać się ze swoją dolegliwością

Hashiona to autorska aplikacja stworzona przez inżynier Ewę Galant. Twórczyni chciała w ten sposób wesprzeć chorych na Hashimoto. 

Wszystko w jednym miejscu dla poprawy zdrowia

W związku z tym, że coraz więcej osób choruje na Hashimoto, a wciąż niewiele wiadomo o tym schorzeniu, Ewa Galant postanowiła wziąć sprawy we własne ręce. Jej aplikacja Hashiona pozwala użytkownikom śledzić swoje samopoczucie, a także inne czynniki wpływające na ich stan. Został w niej również wprowadzony specjalny 3-tygodniowy program "Krok po kroku do remisji", pomagający zapanować nad chorobą.

Autorka od 7 lat cierpi na Hashimoto i tak jak większość osób z tą przypadłością, dowiedziała się o chorobie dopiero po wielu wizytach u specjalistów. Ostatecznie zrezygnowała z dalszej pracy w korporacji i poświęciła się rozwojowi aplikacji. Pierwsza wersja Hashiony pojawiła się jeszcze przed pandemią, ale cały czas Galant pracuje nad jej ulepszeniem.

Jak zaznacza autorka aplikacji, celem jest przede wszystkim stworzenie wspierającej się społeczności. Grupa wciąż się rozrasta, co daje nadzieję na szerzenie świadomości wśród coraz większej liczby osób.

- Kiedy widzę posty od nowych użytkowników, w których piszą, że w końcu znaleźli miejsce, gdzie ktoś rozumie ich chorobę, jest to dla mnie największa nagroda i motywacja do działania – powiedziała Ewa Galant cytowana przez "Wprost".

Do grupy na Facebooku skupionej wokół aplikacji dołączyło już niemal cztery tysiące osób, na live'ach pojawia się ich kilka razy tyle, a fanpage ma ponad 20 tys. obserwujących.

Niewielki narząd, ale ma wpływ na wiele procesów

Tarczyca to gruczoł, który waży zaledwie 30 gramów. Choć wydaje się niepozorny, tak naprawdę odpowiada za koordynację całego organizmu. Hormony wytwarzane przez tarczycę odpowiadają za szereg czynności, np. za metabolizm, pamięć czy regulację masy ciała. Często zapominamy o kontrolowaniu tego narządu, co w konsekwencji powoduje bardzo późne stawianie diagnoz. Również mało charakterystyczne symptomy uniemożliwiają szybsze stwierdzenie problemów z czynnością tarczycy.

Hashimoto zazwyczaj przebiega u każdej osoby zupełnie inaczej, przez co objawy nie zawsze są tak proste do zdiagnozowania. Długo pozostają niezauważone, co z kolei sprawia, że tarczyca coraz szybciej się niszczy, a chory zaczyna odczuwać problemy ze snem, zmęczenie oraz zaburzenia energii życiowej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze