"Apki" zdrowotne coraz bardziej popularne. Wkrótce ruszy proces certyfikacji aplikacji

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia08 sierpnia 2022 18:01

Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat w sprawie przyznawania aplikacji tytułu „Aplikacja Certyfikowana MZ” oraz włączania do „Portfela Aplikacji Zdrowotnych” (PAZ)

"Apki" zdrowotne coraz bardziej popularne. Wkrótce ruszy proces certyfikacji aplikacji
Aplikacje będą certyfikowane. Fot. Shutterstock
  • Proces certyfikacji aplikacji ministerstwo planuje uruchomić w IV kwartale 2022 roku
  • Każda zgłoszona aplikacja będzie oceniana formalnie i merytorycznie
  • Aplikacje, które znajdą się w PAZ, pomogą pacjentom rozwiązywać kwestie zdrowotne, wesprą w diagnozie i leczeniu problemów zdrowotnych

Rozwój rozwiązań cyfrowych i narzędzi m-zdrowia

- Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom pacjentów – rozwijamy rozwiązania cyfrowe i narzędzia zdrowia oparte o technologie mobilne (m-zdrowia), Prowadzimy też  zaawansowane prace nad certyfikacją aplikacji związanych ze zdrowiem. Proces zakłada przyznawanie tytułu „Aplikacja Certyfikowana MZ” oraz włączanie certyfikowanych aplikacji do Portfela Aplikacji Zdrowotnych (PAZ) - poinformował resort zdrowia w komunikacie.

Tytuł „Aplikacja Certyfikowana MZ” będzie mogła uzyskać aplikacja, której oprogramowanie zostało zakwalifikowane jako wyrób medyczny. W przypadku aplikacji zdrowotnych, które nie realizują procesów diagnostycznych lub terapeutycznych, status wyrobu medycznego nie będzie wymagany.

Aplikacje, które znajdą się w PAZ, pomogą pacjentom rozwiązywać kwestie zdrowotne, wesprą w diagnozie i leczeniu problemów zdrowotnych. Aplikacje  wykorzystają rozwiązania, które można zdalnie stosować w środowisku domowym pacjenta - monitorują stan zdrowia pacjenta lub pomagają w realizacji zaleceń, utrzymywaniu dobrej kondycji psychicznej i fizycznej lub wspierają w codziennych czynnościach z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

- Przewidujemy dalszy dynamiczny rozwój aplikacji mobilnych w takich dziedzinach, jak m.in. zdrowie psychiczne, endokrynologia, neurologia, reumatologia, kardiologia, czy rehabilitacja - poinformował resort

Każda zgłoszona aplikacja będzie oceniana formalnie i merytorycznie oraz weryfikowana pod kątem bezpieczeństwa cyfrowego i bezpieczeństwa użytkowania technicznego.

Tym samym użytkownik aplikacji, która otrzyma Certyfikat i zostanie umieszczona w PAZ, będzie mieć pewność, że aplikacja ta jest bezpieczna i sprawdzona.

Stosowanie danej aplikacji przez pacjenta może pomóc personelowi medycznemu monitorować jego stan zdrowia, wspierać w realizacji zaleceń dotyczących np. diety, ruchu i innych zaleceń niefarmakologicznych.

Proces certyfikacji aplikacji resort planuje uruchomić w IV kwartale 2022 roku.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum