Apel resortu cyfryzacji: narodziny dziecka zgłaszajcie online!

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 marca 2020 10:13

Wiele urzędów w Polsce w ostatnich dniach zmienia organizację swojego działania. W niektórych miastach, w związku z wprowadzonymi ograniczeniami (dot. koronawirusa - red.), pewne usługi procedowane są tylko online. Należy do nich m.in. obowiązek zgłoszenia narodzin dziecka - przypomina resort cyfryzacji i podpowiada, jak dopełnić go przez internet.

FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

- Każdego dnia na świat przychodzą dzieci, których narodzenie trzeba zgłosić. Rodzicu, nie musisz w tej sprawie wybierać się do urzędu - zostań w domu, zrób to online - zachęca ministerstwo. 

Przypomina, że rodzice maluchów mają 21 dni od otrzymania karty urodzenia na to, aby zgłosić narodzenie nowego członka rodziny. To konieczne po to, by dziecku nadano numer PESEL, otrzymać odpis aktu urodzenia i zameldować syna lub córkę. 

- Początek jest zawsze taki sam - wizyta na www.GOV.pl. Znajdziecie tam wszystkie dostępne e-usługi, ich proste opisy i elektroniczne formularze, które wystarczy tylko wypełnić, podpisać i wysłać. Jak można je podpisać? Profilem zaufanym. Jeśli go nie masz, sprawdź jak go założyć - pisze resort.

Ministerstwo podpowiada, by zalogować się profilem zaufanym i potem wybierać e-usługę "Zgłoszenie urodzenia dziecka". Wówczas w pięciu prostych krokach można dokonać zgłoszenia narodzin dziecka. 

- Co ważne, nasza e-usługa umożliwia nie tylko zgłoszenie narodzin dziecka, ale i załatwienie kilku innych spraw - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Na podstawie elektronicznego zgłoszenia kierownik USC sporządza akt urodzenia oraz inne dokumenty - jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL i - jeśli maluch został zameldowany - także zaświadczenie o zameldowaniu. Wszystkie te dokumenty rodzice mogą dostać drogą elektroniczną - dodaje szef MC.

E-usługa działa od 1 czerwca 2018 r. Do 18 marca br. online zgłoszono narodziny ponad 81 tysięcy dzieci.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum