Anna Goławska: systemy informatyczne usprawnią szczepienia przeciwko Covid-19

Autor: JJ./Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2021 20:31

Wiceminister zdrowia Anna Goławska mówiła na środowej (13 stycznia) konferencji prasowej, że masowy proces szczepień nie byłby możliwy, gdyby nie stworzenie profesjonalnego systemu informatycznego do jego obsługi, który powstał w ciągu kilku miesięcy.

Anna Goławska: systemy informatyczne usprawnią szczepienia przeciwko Covid-19
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak podkreślała Anna Goławska, pierwszym etapem, który umożliwia zapisanie się na szczepienie, jest otrzymanie elektronicznego skierowania.

- Takie skierowania w większości wystawiane są automatycznie przez system P1. Dzięki temu, że mamy określone grupy do szczepień, wiemy kto, w którym momencie powinien to skierowanie otrzymać i posiadając numer PESEL osób, które są szczepione, możemy wystawić skierowanie. Ono jest widoczne w internetowym koncie pacjenta oraz w systemie gabinet.gov.pl - wyjaśniała.

Kolejnym narzędziem informatycznym ułatwiającym pracę lekarzy jest elektroniczna karta szczepień. Dotychczas takie karty szczepień wypełniane były papierowo i gromadzone w gabinetach lekarzy. Teraz jest możliwość elektronicznego wypełnienia tej karty. Dzięki temu na bieżąco są dostępne wszelkie szczegółowe informacje dotyczące procesu szczepień.

- Ułatwieniem jest też system e-rejestracji, dzięki któremu można m.in. zobaczyć w każdym punkcie, jakie są wolne terminy. Dzięki temu możemy też na bieżąco widzieć, w którym podmiocie, jakie są możliwości i gdzie ewentualnie należałoby zwiększać potencjał. Jest też kilka możliwości zapisania się na szczepienie. Jest możliwość wysyłania sms-ów o terminie czy miejscu szczepienia, a także przypomnienie o planowanej wizycie - podkreślała minister Goławska.

Oprócz tego narzędzia - jak wyjaśniała wiceminister zdrowia - działa system zgłaszania na szczepienie. - Dzięki formularzowi zgłaszania chęci do zaszczepienia się na stronie internetowej, gdzie będziemy wiedzieć jaki jest nim zainteresowanie, ile osób zamierza się zaszczepić, a pacjenci będą widzieli, kiedy jest ich czas na zaszczepienie się - mówiła Goławska.

Przypomniała, że po zaszczepieniu (przyjęciu drugiej dawki i uzyskaniu pełnej odporności) będą wystawiane tzw. kody QR, które będzie można otrzymać z internetowego konta pacjenta, m-obywatela, lub poprzez wydruk w punkcie szczepień.

- To będzie tzw. paszport osoby zaszczepionej, który będzie potwierdzał, że osoba została zaszczepiona i może korzystać z uprawnień, które jej przysługują- wyjaśniła Goławska.

Poinformowała również o stworzonym elektroniczny systemie zgłaszania działań niepożądanych szczepionki, który ruszy od 15 stycznia. Dodała, że oprócz narzędzi służącym pacjentom i lekarzom, stworzony został system elektroniczny zamawiania szczepionek, w którym m.in. podmioty szczepiące składają w odpowiednich terminach zapotrzebowanie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum