Analiza: rynek monitorowania pacjentów szybko zyskuje na znaczeniu

Autor: DKX/Rynek Zdrowia • • 05 kwietnia 2019 18:19

Według analizy firmy doradczej Frost & Sullivan, do 2025 r. wartość rynku monitorowania pacjentów przekroczy 350 mld dolarów.

Analiza: rynek monitorowania pacjentów szybko zyskuje na znaczeniu
Fot. archiwum

Monitorowanie pacjentów ewoluowało od monitorowania ad hoc w kierunku stałego monitorowania wielu parametrów, powodując wzrost ilości nieprzetworzonych i nieuporządkowanych danych dostępnych dla lekarzy i specjalistów w celu podejmowania decyzji. Aby wydobyć z tych danych informacje, które można wykorzystać w praktyce, podmioty świadczące usługi medyczne uciekają się do analiz Big Data i innych rozwiązań w zakresie analizy.

Analiza prognostyczna zyskuje na znaczeniu jako rozwiązanie technologiczne, które nie tylko przedstawia obecny stan zdrowia pacjenta, ale także przewiduje przyszłe choroby. Sukces tej i innych technologii przyciągnął w 2018 r. inwestycje o wartości 566,3 mln dol.

- Ponieważ mobilne zdrowie (mHealth) szybko zyskuje na znaczeniu, urządzenia noszone na ciele (tzw. wearables), telemedycyna, media społecznościowe i koncepcja zaangażowania pacjentów powinny znaleźć zastosowanie wśród ponad połowy populacji w krajach rozwiniętych do 2025 r. - podkreśla Sowmya Rajagopalan, globalny dyrektor działu ds. zaawansowanych technologii medycznych w firmie Frost & Sullivan. - Oczekuje się, że do 2025 r. wartość rynku monitorowania pacjentów przekroczy 350 mld dol., ponieważ nacisk zostanie prawdopodobnie przeniesiony ze sprzedaży urządzeń na dostarczanie rozwiązań technologicznych.

Najnowsze badanie firmy Frost & Sullivan, pt.: „Branża monitorowania pacjentów – analiza inwestycji i trendów, 2018 r.”, przedstawia przegląd aktualnych trendów inwestycyjnych i start-upów w zakresie wybranych aplikacji do monitorowania pacjentów.

- W przyszłości dane uzyskane dzięki monitorowaniu pacjentów będą łączone z równoległymi strumieniami danych z wielu innych czujników, ponieważ prawie każda funkcja życiowa będzie monitorowana, a dotyczące jej dane będą rejestrowane i przechowywane - zauważył Rajagopalan. - Gwałtowny wzrost ilości danych można ujarzmić i wykorzystać dzięki technologiom, takim jak sztuczna inteligencja (AI), uczenie maszynowe itp. w celu oferowania terapii ukierunkowanych, opartych na wynikach leczenia.

Oprócz tych technologii, twórcy rozwiązań do monitorowania pacjentów będą starali się uwzględniać technologie przełomowe, takie jak:

- interfejs mózg-komputer (brain-computer interface, BCI): BCI powstał w celu leczenia i monitorowania użytkowników z niepełnosprawnością ruchową lub upośledzeniem mowy, natomiast obecnie technologia ta monitoruje i dokonuje pomiaru wskaźników u osób zdrowych, wykorzystując te informacje do analizy stanu psychicznego lub emocjonalnego, poznawczego stanu danej osoby.

- urządzenia noszone na ciele (tzw. wearables)/technologie wbudowane/biosensory: czynnikiem napędowym tej technologii jest wzrost liczby osób cierpiących na choroby przewlekłe i przesunięcie nacisku z kwestii związanych z leczeniem na profilaktykę. Glukometry, ciśnieniomierze, pulsoksymetry i elektrokardiografy stale monitorujące poziom poszczególnych wskaźników to tylko niektóre z jej głównych zastosowań.

- inteligentna protetyka/inteligentne implanty: mają one kluczowe znaczenie z punktu widzenia kontroli pacjenta po operacji lub w trakcie rehabilitacji. Pomagają one w pomiarze kluczowych parametrów w celu wsparcia monitorowania i wczesnej interwencji, aby uniknąć konieczności ponownego przyjęcia do szpitala lub pojawienia się komplikacji.

- nanorobotyka/medycyna cyfrowa: zadaniem cyfrowych tabletek i nanorobotów jest monitorowanie przyjmowania leków przez pacjentów, w celu rozwiązania kosztownego, trwającego od zawsze problemu niestosowania się przez nich do zaleceń lekarza.

- zaawansowane materiały/inteligentne tkaniny: Ta nowo powstała dziedzina skupia się na kontroli gojenia się ran, monitorowaniu pracy serca i chorób psychicznych.

Wszystkie te technologie i innowacje mają na celu dostarczanie pacjentom i placówkom służby zdrowia wartości pomiarowych w czasie rzeczywistym. Przyszłe innowacje będą ukierunkowane na masową personalizację i dostępność.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum