Amazon wchodzi w e-zdrowie. Kupi sieć przychodni za około 3,9 miliarda dolarów

Autor: oprac. MCD • Źródło: Spidersweb.pl, itbiznes.pl25 lipca 2022 11:31

Amazon, amerykański gigant rynku e-commerce, inwestuje w branżę e-zdrowia. Za blisko 4 miliardy dolarów kupi dostawcę opieki medycznej One Medical. Transakcja jest na etapie finalizacji, zgodzić się na nią muszą jeszcze Federalna Komisja Handlu (FTC) i Departament Sprawiedliwości.

Amazon wchodzi w e-zdrowie. Kupi sieć przychodni za około 3,9 miliarda dolarów
Amazon inwestuje w branżę e-zdrowia Fot. AdobeStock
  • Amazon planuje rozszerzyć swoją ofertę w zakresie e-zdrowia. W 2018 roku kupił aptekę internetową PillPack, a dwa lata później uruchomił Amazon Pharmacy. Opracował też własną platformą do zdalnej opieki zdrowotnej, Amazon Care
  • Teraz za 3,9 mld dolarów planuje przejąć dostawcę opieki medycznej, One Medical, który oferuje wirtualną opiekę, jak i wizyty w domu pacjenta
  • Firma współpracuje z ponad 8 000 firm. Oferuje usługi kliniczne w 16 amerykańskich stanach, a w trzech kolejnych pojawi się wkrótce

Amazon kupi One Medical za 3,9 mld dolarów

Amazon kontynuuje ekspansję kolejnego rynku. Tym razem na celownik wziął branżę e-zdrowia. Amerykański gigant za ok. 3,9 miliarda dolarów kupi dostawcę opieki medycznej, firmę One Medical. Transakcja jest na etapie finalizacji, zgodzić się na nią muszą jeszcze Federalna Komisja Handlu (FTC) i Departament Sprawiedliwości.

To nie pierwsza inwestycja giganta w e-zdrowie. W 2018 roku kupił aptekę internetową PillPack, dostarczającą leki na receptę i platformę porównującą ceny medykamentów, a dwa lata później uruchomił Amazon Pharmacy. Opracował także własną platformę, za pośrednictwem której klienci mogą m.in. umówić teleporadę. 

One Medical funkcjonuje od 2007 roku, ma siedzibę w San Francisco i współpracuje z ponad 8 000 firm. Pod koniec marca tego roku miała ok. 767 tys. abonentów i 188 gabinetów medycznych. Nie jest liderem rynku, co zmniejsza ryzyko objęcia transakcji postępowaniem antymonopolowym.

Transakcja w ogniu krytyki. "Praktyki firmy rodziły antykonkurencyjne obawy"

Niemniej amerykańska senator, Amy Klobuchar, która przewodniczy Komitetowi zajmującemu się konkurencją i prawami konsumenta, może zechcieć przyjrzeć się bliżej transakcji. Jak podkreśla, "praktyki Amazona w przeszłości rodziły antykonkurencyjne obawy."

Spidersweb.pl zwraca uwagę, że amerykański gigant może w przyszłości zintegrować produkty dla zdrowia z innymi w portfolio.

"Informacje o zakupach mogą zostać wykorzystane do sugerowania zdrowych posiłków, dopasowanych do potrzeb. Z drugiej strony lekarze Amazona mogą polecać konkretne produkty z apteki firmy" - napisał portal. 

Krytycy transakcji podnoszą także, że wraz z transakcją wzrośnie ilość wrażliwych danych, do jakiej mają dostęp wielkie firmy technologiczne, takie jak Apple, Google. Jak jednak przekonują przedstawiciele Amazona, jeśli transakcja przebiegnie pomyślnie, informacje zdrowotne klientów One Medical pozostaną w tej firmie.  

Neil Lindsay, starszy wiceprezes Amazon Health Services, podkreśla, że przejęcie ma na celu pomóc "poprawić jakość opieki zdrowotnej w ciągu najbliższych kilku lat". Usprawnić zwłaszcza rezerwowanie wizyt.

- Uwielbiamy sprawiać, aby to, co powinno być łatwe, było jeszcze łatwiejsze - przekonuje Neil Lindsay. 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum