Agnieszka Kister: epidemia spowalnia wdrażanie kolejnych etapów e-zdrowia

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 19 października 2020 13:41

- O ile w pierwszym okresie epidemii mówiliśmy o pewnych szansach dla cyfryzacji systemu opieki zdrowotnej, o tyle obecna fala zakażeń koronawirusem stwarza kilka zagrożeń w kontekście rozwoju e-zdrowia - wskazuje Agnieszka Kister, dyrektor Centrum e-Zdrowia.

Agnieszka Kister: epidemia spowalnia wdrażanie kolejnych etapów e-zdrowia
Trwa Internetowe XVI Forum Rynku Zdrowia; FOT. PTWP

- Zagrożenia te wynikają przede wszystkim z faktu, że menedżerowie placówek, a także kadra medyczna musi skupić się w głównej mierze na bieżących wyzwaniach związanych z epidemią - nie tylko ogromnym przyrostem liczby zakażeń, ale też z problemami z testowaniem oraz dotyczącymi organizacji pracy szpitali - podkreśliła dyrektor Kister podczas Internetowego XVI Forum Rynku Zdrowia.

I dodała: - System musi dzisiaj przede wszystkim nadążać za rozwojem epidemii. Obserwuję to także w Centrum e-Zdrowia, gdyż obecnie większość naszego czasu poświęcamy na budowę systemów dedykowanych walce z COVID-19. Pandemia ma więc realny wpływ na tempo wdrażania kolejnych etapów e-zdrowia.

- Jak wiadomo, rozpoczyna się pilotaż prowadzenia i wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM), w tym raportowania zdarzeń niepożądanych. Trwa też wdrażanie e-skierowań. Jednak te procesy nie przebiegają obecnie tak szybo, jak chcielibyśmy - zaznaczyła Agnieszka Kister.

- Mamy mniej zabiegów planowych, stąd wystawanie e-skierowań nie jest teraz dla podmiotów leczniczych tak bardzo istotne. Z kolei wdrażanie EDM wymaga w placówkach poważnych zmian organizacyjnych, których przeprowadzanie w warunkach epidemii jest utrudnione. Staramy się jednak analizować wszelkie możliwości kontynuowania procesu wdrażania elektronicznej dokumentacji medycznej - powiedziała dyrektor Centrum e-Zdrowia.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum