×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Agencja Badań Medycznych: ruszył nabór wniosków. Powstaną Regionalne Centra Medycyny Cyfrowej

Autorzy: PAP; oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/PAP15 marca 2023 17:30

Agencja Badań Medycznych ogłosiła konkurs, którego celem jest stworzenie Regionalnych Centrów Medycyny Cyfrowej. Nabór wniosków rozpoczął się w środę. - Dane są paliwem dla rozwoju technologii - podkreśla szef ABM Radosław Sierpiński.

Agencja Badań Medycznych: ruszył nabór wniosków. Powstaną Regionalne Centra Medycyny Cyfrowej
Powstaną Regionalne Centra Medycyny Cyfrowej. Fot. Adobestock
  • W opinii prezesa ABM dr hab. n. med. Radosława Sierpińskiego stworzenie Regionalnych Centrów Medycyny Cyfrowej przyczyni się do rozwoju cyfryzacji badań klinicznych
  • Umożliwi to maksymalne wykorzystanie danych zdrowotnych pacjentów i osób, które zachcą włączyć się do szeroko zakrojonego programu rozwoju medycyny cyfrowej
  • Jednym z najważniejszych zastosowań danych w medycynie jest poprawa diagnostyki - wskazuje ABM w przesłanym PAP komunikacie

Nadrzędna będzie rola ABM

Po pierwsze poprawa diagnostyki. Innym zastosowaniem danych medycznych jest predykcyjna analiza danych, która umożliwia przewidywanie ryzyka rozwoju choroby u pacjenta, dzięki czemu lekarze mogą zapobiegać chorobie jeszcze przed jej wystąpieniem. Analizy i algorytmy oparte na danych medycznych pozwalają również na szybsze i skuteczniejsze prowadzenie badań medycznych, dzięki czemu możliwe będzie szybsze i tańsze rozwijanie nowych leków i terapii.

- Regionalne Centra Medycyny Cyfrowej zrzeszone w Sieć Centrów Medycyny Cyfrowej z nadrzędną rolą ABM, docelowo w postaci Centrali Medycyny Cyfrowej ABM, będą służyły zarówno analizie danych w czasie rzeczywistym, wsparciu badań klinicznych i opieki szpitalnej w obszarze rozwiązań cyfrowych, jak i analizie retrospektywnej - poinformowała ABM.

Agencja zapewniła, że dane będą zbierane i przetwarzane zgodnie z opracowanym przez ABM Standardem Regionalnych Centrów Medycyny Cyfrowej zapewniającym ich przydatność do analiz, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa udostępniania i przechowywania.

Konkurs ABM przeznaczony jest dla podmiotów, które otrzymały dofinansowanie na tworzenie Centrów Badań Wsparcia Klinicznych w Polsce w ramach wcześniejszych edycji konkursu. Na stworzenie Regionalnych Centrów Medycyny Cyfrowej zostanie przeznaczone 300 mln zł. Nabór wniosków rozpoczął się 15 marca 2023 r.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze