600 mln zł oszczędności rocznie dzięki e-receptom?

Autor: RR, gazetaprawna.pl/Rynek Zdrowia • • 24 lutego 2011 11:23

W marcu wdrożony zostanie pilotażowy program recept elektronicznych w Lesznie i powiecie leszczyńskim. W innych regionach z e-recept będzie można korzystać od 2014 roku. Oblicza się, że rocznie przyniesie to 600 mln zł oszczędności.

600 mln zł oszczędności rocznie dzięki e-receptom?

Docelowo papierowe druki będą zupełnie wyeliminowane. Zastąpią je e-recepty. Zanim ostatecznie tak się stanie, w początkowej fazie wdrażania projektu pacjent będzie otrzymywał od lekarza receptę papierową.

- Jednak będzie ona wystawiona i wydrukowana komputerowo, a jej elektroniczny odpowiednik zostanie przesłany do systemu e-Recepta - wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Leszek Sikorski, dyrektor Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. CSIOZ odpowiada za przygotowanie projektu ustawy o informacji w ochronie zdrowia oraz za pilotaż.

Sikorski dodaje, że w momencie realizacji recepty w aptece farmaceuta na podstawie numeru umieszczonego na recepcie będzie mógł pobrać do swojego komputera elektroniczną zawartość recepty.

Wdrożenie prototypu sprawdzi ponad 50 tys. mieszkańców województwa wielkopolskiego. Początek testowania zapowiedziano nam marzec, zakończenie ma nastąpić ma w ciągu trzech kolejnych miesięcy.

- Po to chcemy wdrożyć prototyp, by później w praktyce zastosować najlepsze rozwiązania docelowe. Cały projekt kończy się w 2014 roku, wiec jeszcze czas, aby wypracować jak najlepsze wnioski z wdrożenia prototypu - stwierdza w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Grzegorz Furgał, rzecznik prasowy CSIOZ. 

- Nie zbieramy doświadczeń wyłącznie na tym jednym prototypie. W ramach projektu mamy też dużo opracowań innych rozwiązań, zarówno polskich, jak i europejskich. Wzorujemy się na najlepszych praktykach z Unii Europejskiej - podkreśla Furgał.

Dziennik Gazeta Prawna alarmuje jednak, że na kilka dni przed startem leszczyńskiego testu lekarze i aptekarze twierdzą, że nie znają jego szczegółów. Na stronie internetowej okręgowej izby aptekarskiej pokazała się nawet informacja, że zarówno Wielkopolska, jak i Naczelna Izba Aptekarska nie dysponują żadnymi danymi w tym zakresie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum