260 mln zł na cyberbezpieczeństwo w szpitalach. Będą też szkolenia dla POZ

Autor: oprac. KM • Źródło: Ministerstwo Zdrowia, PAP26 października 2022 10:55

Pracownicy placówek podstawowej opieki zdrowotnej będą szkolić się z cyberbezpieczeństwa w trosce o dane pacjentów. Ministerstwo Zdrowia zachęca również szpitale do składania wniosków o dofinansowania w zakresie cyberbezpieczeństwa z Narodowego Funduszu Zdrowia. Jak dotąd umowy w tej sprawie podpisało 613 podmiotów na kwotę 261 mln zł.

260 mln zł na cyberbezpieczeństwo w szpitalach. Będą też szkolenia dla POZ
Wiceminister zdrowia Piotr Bromber oraz oraz sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Fot. PAP/Roman Zawistowski
  • - Rośnie prawdopodobieństwo ataków cybernetycznych, hakerskich na podmioty ochrony zdrowia jako infrastrukturę krytyczną w dobie wojny na Ukrainie - podkreślił wiceminister zdrowia Piotr Bromber
  • Na cyberbezpieczeństwo w szpitalach Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło ponad 260 mln zł.  Jak dotąd umowy w tej sprawie podpisało 613 podmiotów na kwotę 261 mln zł
  • 26 października umowę podpisał Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Pajęcznie
  • Teraz przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Cyfryzacji zapowiadają szkolenia z bezpieczeństwa danych dla pracowników podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)

Bezpieczeństwo szpitali to także bezpieczeństwo pacjentów i ich danych

- Rośnie prawdopodobieństwo ataków cybernetycznych, hakerskich na podmioty ochrony zdrowia jako infrastrukturę krytyczną w dobie wojny na Ukrainie. Wzmacniamy bezpieczeństwo szpitali, a więc także pacjentów i ich danych - mówił podczas konferencji w szpitalu w Pajęcznie wiceminister zdrowia Piotr Bromber.

Jak przypomniał Bromber, w lutym br. szpital w Pajęcznie i jego przychodnie padły ofiarą hakerów. Cyberprzestępcy włamali się do systemu informatycznego i zaszyfrowali niemal wszystkie pliki, co miało wpływ na funkcjonowanie placówki.

- Podnosimy poziom cyberbezpieczeństwa naszego państwa i systemu ochrony zdrowia - dodał minister ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński. Zapowiedział szkolenia w tym zakresie dla pracowników placówek podstawowej opieki zdrowotnej, "aby nikt niepowołany nie miał dostępu do danych pacjentów".

SPZOZ w Pajęcznie - to tutaj będą pierwsze szkolenia z cyberbezpieczeństwa

Szkolenia lekarzy rodzinnych i pracowników podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) zostaną zainicjowane w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej (SPZOZ) w Pajęcznie, który na ten cel pozyskał 300 tys. zł.

- Zaczynamy od pilotażu, w którym przeszkolimy 100 chętnych. Chcemy, żeby tego typu działania dotyczyły wszystkich poradni w kraju i każdy, kto ma do czynienia z danymi pacjentów, z systemami zapewniającymi wymianę danych ochrony zdrowia, był świadomy zagrożeń, które się z tym wiążą. Bardzo często jest tak, że ataki, które mogą doprowadzić do tego, co wydarzyło się w Pajęcznie, zaczynają się od bardzo prostego błędu ludzkiego, którego po odpowiednim przeszkoleniu można uniknąć - tłumaczył pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Dyrektor SPZOZ Pajęczno Agnieszka Kubot-Krawczyk wyraziła nadzieję, że zdobyta przez personel placówki w czasie szkoleń wiedza przyczyni się do zabezpieczenia informatycznego szpitala, co będzie korzystne dla placówki i dla jej pacjentów.

Umowy z NFZ podpisało już 613 podmiotów

Ministerstwo Zdrowia podało też, że jak dotąd umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na dofinansowanie rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa podpisało 613 podmiotów. Łączna kwota wynikająca z umów to ponad 261 mln zł. Dziś umowę podpisał Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Pajęcznie.

Szpitale i poradnie psychiatryczne mogą wnioskować o sfinansowanie zakupów teleinformatycznych podnoszących poziom cyberbezpieczeństwa. Na ten cel może trafić jeszcze blisko 240 mln zł - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. W sumie resort wygospodarował 500 mln zł, z czego szpitale i poradnie psychiatryczne wykorzystały połowę.

Wiceminister Piotr Bromber i minister Janusz Cieszyński wspólnie zaapelowali o składanie wniosków o środki na cyberbezpieczeństwo. - To apel o odpowiedzialność za dane wrażliwe pacjentów - podkreślili.

Cieszyński wskazał, że obecny poziom wykorzystania środków ze specjalnego funduszu pokazuje, że nie wszyscy zarządzający szpitalami zdają sobie sprawę z konsekwencji, które może ze sobą nieść cyberatak.

- Trzeba jasno powiedzieć, że każdy, kto nie zdecyduje się na to, żeby skorzystać z tych środków, nie wdroży odpowiednich zabezpieczeń, robi to na własną odpowiedzialność. Każdy szpital, który udziela w Polsce świadczeń medycznych powinien zadać o swoje cyberbezpieczeństwo. Powinien skorzystać z rządowego programu, którego operatorem jest NFZ i zainwestować w niezbędną infrastrukturę, usługi i możliwości skutecznego zabezpieczenia danych swojej placówki i pacjentów - podkreślił.

Przyjmowanie wniosków wciąż trwa

Przypomnijmy: od końca kwietnia br. placówki medyczne w ramach realizowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia rządowego programu mogą otrzymać od 300 do 900 tys. zł na podniesienie poziomu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych, w których przechowywane są m.in. dane pacjentów. Pozyskane pieniądze mogą być przeznaczone m.in. na zakup sprzętu, programów antywirusowych, bezpiecznych systemów chmurowych i na usługi.

Wnioski na podniesienie poziomu bezpieczeństwa informatycznego - poprzez zakup sprzętu, programów, usług - będą przyjmowane do końca 2022 r.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum