×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

17 marca wchodzą nowe przepisy ws. skierowań lekarskich

Autor: JPP • Źródło: Ministerstwo Zdrowia15 marca 2023 07:30

17 marca wchodzą w życie znowelizowane przepisy dotyczące skierowań na leczenie i rehabilitację uzdrowiskową. Wprowadzają bardzo ważną dla pacjentów zmianę: elektroniczne skierowania.

17 marca wchodzą nowe przepisy ws. skierowań lekarskich
17 marca wchodzą nowe przepisy ws. skierowań na rehabilitację i leczenie uzdrowiskowe Fot. AdobeStock

 

Wchodzą nowe przepisy ws. skierowań na rehabilitację i leczenie uzdrowiskowe

Nowelizacja rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową została ogłoszona w Dzienniku Ustaw 2 marca, a w życie wchodzi 14 dni od ogłoszenia, czyli 17 marca. 

Zmienione przepisy wprowadzają elektroniczne skierowania do sanatorium i na rehabilitację uzdrowiskową, a docelowo mają wyeliminować postać papierową skierowań wystawianych przez lekarzy NFZ.

- Projektowane rozwiązania umożliwią wystawianie przez lekarzy ubezpieczenia zdrowotnego skierowań w postaci elektronicznej, bez konieczności czasochłonnej czynności ręcznego wypełniania druku skierowania na ten rodzaj świadczeń oraz wysyłki skierowania do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ, która musi nastąpić, zgodnie z obowiązującymi przepisami - informuje w uzasadnieniu do rozporządzenia Ministerstwo Zdrowia.

Resort podkreśla, że "przyjęte rozwiązanie usprawni proces obsługi pacjentów przez skrócenie procesu wystawiania – wypełniania druku skierowania, jak również zniweluje ryzyko zagubienia wersji papierowej takiego druku czy też niewywiązania się z 30-dniowego terminu przesłania skierowania do właściwego oddziału NFZ".

- Efektem dodanym jest docelowa likwidacja kosztów związanych z drukami skierowań oraz usługi pocztowej – wysyłka skierowań w zamkniętej kopercie - argumentuje MZ.

Do czerwca 2023 dwa rodzaje skierowań zamiennie

Mimo że rozporządzenie wchodzi w życie jeszcze w marcu, założono, że jeszcze do 30 czerwca 2023 r. będzie można stosować zamiennie skierowania w postaci papierowej.

Ponadto skierowania papierowe zostaną utrzymane - również po 30 czerwca - w dwóch wyjątkowych sytuacjach

- Dotyczyć to będzie przypadków, gdy skierowanie wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową ma być zrealizowane przez podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego poza granicami kraju lub warunki organizacyjno-techniczne, w tym brak dostępu do systemu teleinformatycznego, uniemożliwiają wystawienie i prowadzenie skierowania w postaci elektronicznej - wskazano w uzasadnieniu do rozporządzenia.

Skierowania papierowe tylko w wyjątkowych sytuacjach

Dodajmy, że obecnie elektroniczne skierowania wystawiane są niemal na wszystkie świadczenia, od porady lekarskiej, przez badania, po leczenie szpitalne. Wszystkie zaraz po wystawieniu są dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta.

Skierowanie w postaci papierowej wystawiane są jeszcze na leczenie uzdrowiskowe (to właśnie się zmienia), programy lekowe oraz leczenie psychiatryczne. Poza tym skierowanie może być wystawione w postaci papierowej, jeśli lekarz lub inna uprawniona osoba nie ma dostępu do systemu e-zdrowie, np. w przypadku awarii tego systemu, aplikacji gabinet.gov.pl w placówce lub braku dostępu do Internetu, np. podczas wizyty domowej.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum