100-milionowe elektroniczne zwolnienie lekarskie wystawiono w Warszawie

Autor: oprac. SzB • Źródło: ZUS, Rynek Zdrowia17 czerwca 2022 11:03

ZUS podsumował, że wystawiono 100 milionów elektronicznych zwolnień lekarskich. 100-milionowe e-ZLA wystawił lekarz w Warszawie w Centralnym Szpitalu Klinicznym.

100-milionowe elektroniczne zwolnienie lekarskie wystawiono w Warszawie
Lekarz z Warszawy wystawił 100-milionowe L4. Fot. Shutterstock
  • Lekarz w Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ulicy Banacha w Warszawie wystawił stumilionowe elektroniczne zwolnienie lekarskie
  • - Dziś szeroko rozumiana cyfryzacja to element łączący wszystkie obszary sektora usług publicznych jak i komercyjnych - wyjaśnia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS
  • Przypomnijmy, że lekarze mogą elektroniczne zwolnienia lekarskie wystawiać od 1 stycznia 2016 roku

Lekarz z Warszawy wystawił 100-milionowe L4

Lekarz w Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ulicy Banacha w Warszawie wystawił stumilionowe elektroniczne zwolnienie lekarskie (e-ZLA). 

- Od lat jesteśmy świadkami transformacji środków komunikacji i rozwoju technologicznego. Trudno już sobie wyobrazić świat bez smartfonów, maili, czy internetu. Dziś szeroko rozumiana cyfryzacja to element łączący wszystkie obszary sektora usług publicznych jak i komercyjnych. ZUS jest w awangardzie tych zmian, sukces projektu e-ZLA dobitnie o tym świadczy - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Przypomnijmy, że lekarze mogą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie od 1 stycznia 2016 roku. Przez prawie trzy lata równolegle funkcjonowały papierowe i elektroniczne L4. Natomiast od 1 grudnia 2018 lekarze wystawiają wyłącznie te elektroniczne.

Elektroniczne zwolnienie lekarskie. Jak to działa?

Lekarz przekazuje zaświadczenie lekarskie e-ZLA (po jego podpisaniu z wykorzystaniem certyfikatu z ZUS, kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub za pośrednictwem podpisu zaufanego) elektronicznie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS udostępnia e-ZLA płatnikowi składek (np. pracodawcy) na jego profilu na PUE ZUS nie później niż w dniu następującym po dniu otrzymania e-ZLA (bez podawania numeru statystycznego choroby).

Informacja ta jest również przekazywana ubezpieczonemu (m.in. pracownikowi), który ma swój profil na PUE ZUS (z tej platformy korzysta już 10 mln osób).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum