1 września ruszył nabór na specjalizacje lekarskie. CMKP zaprasza na szkolenia z systemu

Autor: oprac. JKB • Źródło: CMKP, Rynek Zdrowia01 września 2022 09:15

Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego przypomina o szkoleniach z nowego Systemu Monitorowania Kształcenia. Wśród zmian można odnotować m.in. odmienny proces wnioskowania o rozpoczęcie szkolenia specjalizacyjnego.

1 września ruszył nabór na specjalizacje lekarskie. CMKP zaprasza na szkolenia z systemu
CMKP zachęca do uczestnictwa w szkoleniu. Fot. AdobeStock
  • CMKP informuje o ponad 16 tys. miejsc szkoleniowych jest dostępnych w jesiennym postępowaniu kwalifikacyjnym
  • Lekarze w terminie od 1 do 30 września mogą składać wnioski na specjalizację do dyrektora CMKP, za pośrednictwem wojewody właściwego ze względu na pierwszy wariant wyboru specjalizacji
  • CMKP w komunikacie przypomina o zmianach w obrębie nowego systemu SMK
  • Tym samym ze względu na nowe przepisy, uległ zmianie proces wnioskowania o rozpoczęcie szkolenia specjalizacyjnego przez lekarzy i lekarzy dentystów
  • Ze względu na liczne zmiany, Centrum e-Zdrowie organizuje szkolenia, które przybliżają nowe rozwiązania. Kolejne odbędzie się 15 września

Listy wolnych miejsc szkoleniowych

System Monitorowania Kształcenia (SMK) umożliwia skierowanie lekarza na szkolenie specjalizacyjne do dedykowanego dla danej specjalizacji modułu podstawowego.

Jak przypomina CMKP, ze względu na nowelizację ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, zmienia się sposób składnia wniosków o odbywanie szkolenia specjalizacyjnego w wybranej dziedzinie medycyny w najbliższym postępowaniu kwalifikacyjnym. Tym samym lista wolnych miejsc w poszczególnych województwach została opublikowana na stronach CMKP.

Zgodnie z informacjami, lekarze mogą złożyć wniosek od 1 do 30 września 2022 roku ze wskazaniem nie więcej niż 15 wariantów wyboru, a do każdego wariantu wyboru można wskazać w preferowanej kolejności nie więcej niż 3 jednostki.

- Ocena formalna wniosków, przyporządkowanie procentowej liczby punktów oraz potwierdzanie poprawności danych zawartych we wniosku, odbywa się do 31 października przez wojewodę właściwego ze względu na pierwszy wariant wyboru specjalizacji - czytamy.

Oficjalna publikacja list rankingowych nastąpi w SMK w ciągu 7 dni od dnia zakończenia oceny formalnej wszystkich wniosków, czyli do 7 listopada. Natomiast w terminie 10 dni od dnia publikacji list rankingowych (do 17 listopada) lekarz potwierdza za pomocą SMK przyjęcie wskazanego miejsca specjalizacyjnego.

Wyniki kwalifikacji w drugim etapie zostaną opublikowane 18 listopada br. w SMK oraz na stronach internetowych organów prowadzących postępowanie kwalifikacyjne.

Do 28 listopada br. lekarz zakwalifikowany w drugim etapie postępowania potwierdza w SMK przyjęcie miejsca specjalizacyjnego. Brak potwierdzenia uznaje się za ostateczne odstąpienie lekarza od postępowania kwalifikacyjnego.

Pomocne szkolenia dla lekarzy i dentystów

Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego wydało ważny komunikat dotyczący szkoleń z nowego systemu SMK (Sytemu Monitorowania Kształcenia). Jak podano, ze względu na zmiany przepisów uległy również zmianie np. proces wnioskowania o rozpoczęcie szkolenia specjalizacyjnego przez lekarzy i lekarzy dentystów. Zostało to odzwierciedlone właśnie w nowym systemie SMK.

Z tego też powodu, szczególnie dla osób, które będą w nadchodzącej sesji wnioskować o rozpoczęcie specjalizacji, Centrum e-Zdrowie zorganizowało szkolenia, gdzie zaprezentowano wskazane nowe rozwiązania.

- Szkolenia "Wnioskowanie o rozpoczęcie szkolenia specjalizacyjnego dla lekarzy i lekarzy dentystów" realizowane są online na platformie Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego – czytamy.

Kolejne takie szkolenie zostało zaplanowane na 15 września. Informacje o szkoleniu i potrzebny formularz rejestracyjny znajduje się na stronie CeZ (adres TU).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum