Szpitale pod lupą NIK. Zwrócono uwagę szczególnie na wydatki placówek

Autor: oprac. JKB • Źródło: Rzeczpospolita, Rynek Zdrowia07 czerwca 2022 18:00

NIK przeprowadziła kontrolę w placówkach medycznych. Jak wynika z przedstawionego przez Izbę raportu, ponad połowa wydatków szpitali jest niegospodarna.

Szpitale pod lupą NIK. Zwrócono uwagę szczególnie na wydatki placówek
NIK skontrolowała wydatki placówek medycznych. Fot. AdobeStock
  • Jak wynika z raportu Naczelnej Izby Kontroli, 60 proc. sprawdzanych placówek nie wykorzystała w pełni potencjału zakupionej aparatury medycznej
  • Co ważne, podmioty podejmowały decyzje o zakupie nowoczesnego sprzętu zbyt szybko, bez rzetelnego rozpoznania potrzeb pacjentów – podaje "Rzeczpospolita" za raportem NIK
  • "Rzeczpospolita" powołując się na doniesienia NIK podkreśla, że w sektorze ochrony zdrowia niewątpliwie i konieczne jest stworzenie mapy potrzeb zdrowotnych czy planu transformacji

Raport NIK nie pozostawia złudzeń

"Rzeczpospolita" zwróciła uwagę na wyniki raportu NIK, który dotyczył kontroli placówek medycznych. Jak się okazuje, większość skontrolowanych podmiotów nie wykorzystała w pełni potencjału zakupionej wysokospecjalistycznej aparatury medycznej. Z raportu wynika również, że podobne uwagi o niegospodarności dotyczyły 60 proc. skontrolowanych szpitali.

W raporcie NIK wymienia wiele przykładów niegospodarności. Wśród nich opisano np. kupno angiografu za blisko 1,5 mln złotych, który nie był wykorzystywany – powodem było niedostosowanie pomieszczeń przeznaczonych do eksploatacji urządzenia. Aż do zakończenia kontroli NIK angiograf nie został zainstalowany – czytamy.

"Rz" przytacza także sprawę korzystania z nowoczesnych technologii. Coraz więcej placówek korzysta z małoinwazyjnej robotyki, w tym m.in. z robotów da Vinci. Jednak – jak zauważa NIK w raporcie – na koniec 2021 roku w publicznej ochronie zdrowia z tych robotów korzystało tylko 12 ośrodków. Jak wskazuje "Rz" za NIK, problemem podmiotów były wysokie koszty zabiegów wykonywanych z użyciem tych systemów – resort zdrowia nie dodał robotów do wykazu świadczeń gwarantowanych.

Kupowanie sprzętu bez przemyślenia

Jak wskazuje "Rz", podmioty decydowały się na zakup nowoczesnej i wysokospecjalistycznej aparatury medycznej, ponieważ istniała możliwość sfinansowania go ze środków zewnętrznych. W związku z tym zdarzały się sytuacje, gdy ośrodki decydowały się na zakup zbyt szybko, bez rozpoznania potrzeb pacjentów.

Tym samym – jak przypomina magazyn – podobna praktyka oznacza naruszenie zasady określonej w ustawie o finansach publicznych, która zobowiązuje do wydatkowania środków publicznie w sposób m.in. celowy. Niestety z raportu NIK wynika, że ową ustawę naruszyło aż 76 proc. badanych podmiotów.

Michał Modro, partner w Kancelarii Banaszewska Modro sp.k., przedstawiciel w zespole trójstronnym ds. zdrowia oraz ds. opieki społecznej BCC wyjaśnił "Rzeczpospolitej", jakie kroki należy podjąć. Jego zdaniem w sektorze są potrzebne:

  • mapy potrzeb zdrowotnych,
  • plan transformacji,
  • IOWISZ (instrument oceny wniosków inwestycyjnych).
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum