Spółka GBL nabyła Affidea. Duża inwestycja w diagnostykę medyczną

Autor: oprac. KK • Źródło: GBL26 kwietnia 2022 09:06

Spółka GBL nabyła Affidea, wiodącego dostawcę usług z zakresu diagnostyki medycznej w Europie. To pierwsza znacząca inwestycja firmy w sektorze opieki zdrowotnej.

Spółka GBL nabyła Affidea. Duża inwestycja w diagnostykę medyczną
Spółka GBL zainwestuje w dostawcę usług z zakresu diagnostyki obrazowej Fot. AdobeStock
  • Groupe Bruxelles Lambert (GBL) finalizuje przejęcie od B-FLEXION większościowego udziału w spółce Affidea, wiodącego dostawcy usług diagnostycznych w Europie
  • Spółka zainwestuje w transakcję do 1 mld euro. To pierwsza znacząca inwestycja firmy w sektorze opieki zdrowotnej
  • Affidea jest wiodącym graczem na europejskim rynku usług w zakresie diagnostyki obrazowej. Posiada ponad 300 ośrodków w 15 krajach

Spółka GBL zainwestuje w diagnostykę medyczną. 300 ośrodków w 15 krajach 

Przedstawiciele Groupe Bruxelles Lambert, belgijskiej spółki holdingowej,   podpisali finalne umowy dotyczące nabycia od B-FLEXION większościowego udziału w spółce Affidea, wiodącego dostawcy usług diagnostycznych w Europie.

- GBL zainwestuje w transakcję do 1 mld euro. B-FLEXION całkowicie pozbędzie się swoich udziałów. Zarząd dokona reinwestycji wraz z GBL. Inwestycja ma wzmocnić organizację, jak również zapewnić dywersyfikację portfela - przekazano w informacji prasowej.

Affidea jest wiodącym graczem na europejskim rynku usług w zakresie diagnostyki obrazowej. Posiada ponad 300 ośrodków działających w 15 krajach. 

Dokładna diagnostyka ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia odpowiedniego leczenia. Przedstawiciele GBL zapewniają, że będą wspierać Affideę w rozwoju wysokiej jakości usług medycznych. 

Spółka planuje – wraz z zarządem – dalsze wzmacnianie wiodącej platformy Affidea na jej głównych obszarach działania, jak również przyspieszenie fuzji i przejęć na nowych, atrakcyjnych i rozdrobnionych rynkach europejskich.

Sfinalizowanie transakcji w trzecim kwartale 2022 roku 

Transakcja jest pierwszą znaczącą prywatną inwestycją GBL w obszarze opieki zdrowotnej. Grupa zainteresowała się sektorem z uwagi na jego odporność na cykle gospodarcze i długoterminowe trendy wzrostu.

Dokonywane przejęcie jest zgodne z celem, jakim jest zwiększenie w portfelu udziału spółek prywatnych. W dalszej perspektywie Grupie zależy na tym, aby inwestycje w spółki prywatne i inwestycje alternatywne stanowiły ok. 40 proc. jej portfela. Wedle stanu na koniec 2021 roku ich udział wynosił 25 proc.

– Po ostatnich inwestycjach w Webhelp, Canyon i Voodoo Affidea jest kontynuacją strategii GBL polegającej na zwiększaniu zaangażowania w zakresie działających na rozwijających się rynkach i wspieranych przez atrakcyjne trendy sekularne prywatnych spółek z udziałem większościowym. Wraz z zarządem Affidea chcemy wnieść swój wkład w sukces firmy – podkreśla Ian Gallienne, prezes GBL.

Jak podkreśla Michał Chałaczkiewicz, partner inwestycyjny w GBL, Affidea zapewnić ma belgijskiej spółce dostęp do bardzo atrakcyjnych branż związanych z opieką zdrowotną i obszarów geograficznych. – We współpracy z zarządem będziemy dążyć do przyspieszenia wzrostu organicznego, fuzji i przejęć oraz cyfrowych programów zdrowotnych – zapowiada.

– Stworzyliśmy światowej klasy organizację, prawie podwajając wielkość organizacji w ciągu ostatnich czterech lat i zapewniając jej nowe możliwości rozwoju. Cieszę się, że GBL będzie naszym partnerem, biorąc pod uwagę jej znajomość naszej działalności i długi horyzont inwestycyjny – zaakcentował Giuseppe Recchi, prezes Affidea.

Sfinalizowanie transakcji zaplanowano na trzeci kwartał 2022 roku.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum